02 Kasım 2018 17:53
Son Güncellenme Tarihi: 02 Kasım 2018 18:25

Eren Erdem için tutukluluğun devamı kararı verildi

Karşı Gazetesi davasında CHP eski Milletvekili Eren Erdem'in tutukluluğunun devamına karar verildi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Kapatılan Karşı gazetesine yönelik ‘FETÖ’ davasında eski CHP Milletvekili Eren Erdem'in tutukluluk halinin devamına karar verildi.

17-25 Aralık’a ilişkin ses kayıtlarının servis edildiği iddiasıyla dönemin Karşı Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve eski CHP Milletvekili Eren Erdem ile gazetenin sahibi Turan Ababey'in de aralarında bulunduğu 12 sanığın yargılandığı davada mahkeme heyeti, sanık Erdem'in tutukluluk halinin devamına karar verdi.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşısındaki binada yapılan duruşmada, Cumhuriyet savcısının Erdem'in tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istemesinin ardından sanıkların ve avukatların beyanları alındı.

Sanık Turan Ababey'in iddialarının asılsız olduğunu ifade eden Erdem, “Açık kaynak taramaları yapılmış, bütün her şeyimiz ortadadır. Bu bağlamda ben, bu mütalaayı kabul etmiyorum. Tutuksuz yargılanmak istiyorum. Adli kontrol hükümleri mahkemenin takdirindedir. Bir gizli tanık beyanı üzerine iddianame yazılıyor. Kendisi bunları reddediyor. Tutuksuz yargılanmayı talep ediyorum” diye konuştu.

Erdem'in söz alan 3 avukatı da müvekillerinin suça karışmadıklarını beyan ederek, tahliye talebinde bulundu.

Talepleri değerlendiren mahkeme heyeti, suçun niteliği, ‘katalog’ suçlardan olması, kuvvetli suç şüphesi, yeni delillerin değerlendirilmesi ve tartışılması gerektiği, tanıkların dinlenmemiş olması gibi gerekçeleri ileri sürerek Eren Erdem'in tutukluluk halinin devamına oy çokluğuyla karar verdi.

Yakalanan sanık Onur Kala'nın tutuklanmasına karar veren mahkeme heyeti, sanık Alaaddin Akkaşoğlu hakkındaki dosyanın tefrikine hükmetti.

Mahkeme heyeti, Kutlu Esendemir’in adli kontrol kararının kaldırılmasına ve duruşmadan vareste olmasına karar verdi.

Firari sanıklar Ufuk Emin Köroğlu, Emrah Direk, Değer Özergün, Mehmet Aydoğmuş ve Murat Kazancı hakkındaki yakalama kararlarının infazının beklenmesine hükmeden mahkeme heyeti, duruşmaların 7, 8, 9, 10 ve 11 Ocak 2019'da Çağlayan'da yapılmasını kararlaştırdı.

MUHALEFET ŞERHİ

Tutuklu sanık Erdem'in tutukluluk halinin devamına muhalefet şerhi koyan üye hakimin gerekçesi şu şekilde:

“Dosya kapsamındaki delil durumu, yargılamanın geldiği aşama, sanık Eren Erdem'in kaçması saklanması veya kaçacağı şüphesi uyandıran somut olguların bulunmaması, toplanmış deliller yönünden sanığın delilleri karartabileceği yönünde kuvvetli şüphe oluşturabilecek herhangi bir davranışın tespit edilememiş olması, tutuklulukta geçirilen süre gibi hususlar bir arada değerlendirilip tutuklamanın bir tedbir olduğu gözetilerek sayın çoğunluğun tutukluluğun devamı yönündeki kararına katılmıyorum.”

AVUKAT CİNGİL: NEREDEN BAKSANIZ ELİNİDE KALIR

Karar sonrası Evrensel'e konuşan Eren Erdem’in avukatı Onur Cingil, "Neresinden baksanız elinizde kalacak bir karar. İddianamede yazan bütün husular çürütüldü duruşmada. TUSKON’a gidildiği iddiası vardı, Turan Ababey (gizli tanık) oraya tek başına gittiğini kendisi söyledi. ‘Yusuf diye birisi haberlerle ilgili getir götür yapıyor’ deniliyordu, Yusuf’u tanımadığını söyledi tanık. Yani kendi beyanını yalanlamış oldu. ‘ABD Büyükelçisi geldi, İngilizce konuştu’ dediler, Türkçe konutuğunu, bütün toplantı salonun dolu olduğunu herkes söyledi. ‘İçerisinde CD’lerin geldiği çikolata kutusu var’ deniliyordu. Onun fotoğrafları çıktı, içerisinde çikolata olduğunu ortaya koyan. Bütün tanıkların beyanlarına rağmen bu karar verildi. Dava çökmüşken, kumpas ortaya çıkmışken bu karar veriliyor. Her şey ortada... Burada bir ‘FETÖ’ yargılaması değil, ‘FETÖ’ aklaması yapıyorlar.  İşin en komiği de bir önceki celse sanıklar dinlendikten sonra karar verilecek denmişti, şimdi de tanıklar dinlendikten sonra deniliyor. Yani nereden baksanız elinizde kalacak bir karar" diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çevre Mühendisleri Odası, Ballıkayalar için itiraz etti

SONRAKİ HABER

Mecliste 29 intihar girişimi yaşandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa