02 Kasım 2018 17:46

Çevre Mühendisleri Odası, Ballıkayalar için itiraz etti

ÇMO Kocaeli Şubesi, Kuzey Marmara Otoyolu’nun birinci derece doğal sit alanı olan Ballıkayalar Tabiat Parkı’ndan geçmesine tepki gösterdi.

ÇMO Kocaeli Şube Başkanı Sait Ağdacı (Fotoğraf: Evrensel)

Paylaş

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Kocaeli Şubesi, İstanbul-İzmit arasında yapılan Kuzey Marmara Otoyolu’nun birinci derece doğal sit alanı Ballıkayalar Tabiat Parkı’ndan geçmesine tepki gösterdi. ÇMO, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne bir itirazda bulundu.

ÇMO Kocaeli Şube Başkanı Sait Ağdacı, Kuzey Marmara Otoyolu’nun İzmit’ten geçen bölümünde yer alan Ballıkayalar Tabiat Parkı’nın birinci derece sit alanı olması ve 17 Bin ağacın kesilmesine gerek olmadığına belirterek, Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne bir itiraz dilekçesi gönderdi. Verilen itiraz dilekçesinde sorunları sıralayan Ağdacı, konu ile ilgili Müdürlüğe verdiği bilgide şu konulara değindi:

'OLUMSUZ GÖRÜŞ GÖRMEZDEN GELİNDİ'

Rapor ile ilgili öncelikli konu, ÇED Yönetmeliğinin 'Komisyonun çalışma usulü ve çevresel etki değerlendirmesi raporunun incelenmesi' başlıklı 12. Maddesine göre uygun bir inceleme yapılmamış, olumsuz kurum görüşü bulunmasına rağmen (Kocaeli Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu'nun olumsuz görüşü) İnceleme Değerlendirme süreci durdurulmamış, komisyon çalışmaları devam etmiştir. Herhangi bir projede en ufak olumsuz görüşte projeler durdurulurken, raporda anlatıldığı şekliyle 200 milyon yıllık geçmişi olan Ballıkayalar Tabiat Parkı için verilen olumsuz görüş görmezden gelinmiştir. proje için acil durumlarda nasıl bir yol izleneceğine dair en ufak bir bilgi verilmemiştir. Projenin ciddiyetini anlamamız açısından önemli bir husus olması dışında bir anlam ifade etmemesi, oluşabilecek iş cinayetleri ve çevre felaketleri konusunda bir uyarıcı olarak görülmelidir.

'17 BİN ADET AĞAÇ KESİLECEK!'

Güzergahta nesli tehlike altında olan kukumav, çil keklik, kınalı keklik, kayasıvacısı, kır incirkuşu, mavi doğan, ebabil ve karasağan gibi kuş türlerinin bulunması, proje alanında Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü ve İzmit Orman İşlete Müdürlüğü tarafından hazırlanan inceleme değerlendirme formunda projenin İzmit ili sınırlarında Orman Sayılan Alan Miktarı 841 bin 522 metrekare’dir. Orman Sayılan Alan içerisinde kullanılacak yol güzergahı göz önüne alındığında yaklaşık 17 bin adet ağacın kesilmesi söz konusu olacaktır. Yapımı planlanan yolun yolculuk süresini 35 dk. kısaltacağı öngörülmektedir.  Sürenin bu kadar kısaltılması; Ballıkayalar gibi 200 milyon yıllık süreçte oluşmuş bir Tabiat Parkını yok etmeye, bölgedeki mevcut tarım arazileri ile 17 bin adet ağacın kesilmesine değmeyeceği aşikardır. Bu projenin halkın ve çevrenin yararına olmadığı düşüncesiyle ÇED Raporuna TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi olarak itiraz ediyoruz." (Kocaeli/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD, Suudilere Kaşıkçı yaptırımlarını sınırlı tutacak

SONRAKİ HABER

Figen Yüksekdağ, Metin İlgün için başsağlığı mesajı yayımladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa