02 Kasım 2018 17:45

ABD, Suudilere Kaşıkçı yaptırımlarını sınırlı tutacak

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo: Şu ana kadar bu cinayete karıştığını tespit edebildiğimiz kişilere yaptırım uygulamayı değerlendiriyoruz

Fotoğraf: Umar Farooq/AA

Paylaş

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda 2 Ekim’de gerçekleşen Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili ABD’den yeni bir açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Kaşıkçı’nın öldürülmesinden sorumlu kişilere yönelik yaptırım uygulamak üzere yeterli kanıt toplamak için “birkaç haftaya daha” ihtiyacı olduğunu söyledi. New York Times gazetesi ise, ABD’nın yaptırımların Prens bin Selman-ABD ortaklığına zarar vermeyecek şekilde sınırlı tutulacağı bilgisini paylaştı. 

DW’nin haberine göre, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Missouri merkezli KMOX haber radyosuna yaptığı açıklamada, cinayetle ilgili hâlen “gerçekleri anlamaya” çalıştıklarını belirterek, “Şu ana kadar bu cinayete karıştığını tespit edebildiğimiz kişilere yaptırım uygulamayı değerlendiriyoruz” dedi.

“Bu yaptırımları hayata geçirmemiz için gerekli kanıtlara erişmemiz muhtemelen birkaç haftamızı daha alır. Ama bunu başarabileceğimizi düşünüyorum” ifadesini kullanan Pompeo, ABD Başkanı Donald Trump’ın bu “menfur suça” karışanların hesap vereceğine dair söz verdiğini hatırlattı.

Ancak Trump gibi Pompeo da ABD’nin Suudi Arabistan Krallığı ile “sadece önemli ticari ilişkilerinin olmadığını, aynı zamanda önemli stratejik ve ulusal güvenlik ilişkilerinin de bulunduğunu ve bu ilişkilerin zarar görmeyeceğinden emin olmak istediklerini” belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Robert Palladino ise günlük basın brifinginde, Washington’ın “Sadece Kaşıkçı’yı öldürenleri değil, bu cinayete önayak olan, karışan ya da bağlantılı olanları da sorumlu tutacağını” söyledi. Palladino ayrıca, Kaşıkçı’nın cesedinin bir an önce bulunup defnedilmek üzere ailesine teslim edilmesi gerektiğini belirtti.

ABD’NİN ÜZERİNDEKİ YAPTIRIM BASKISI

Suudi gazeteci Kaşıkçı’nın öldürülmesi onlarca yıldır süren Washington-Riyad müttefikliğinde gerginliğe neden olurken ABD’nin bu ülkeye söz konusu cinayet sebebiyle yaptırım uygulanması için yapılan baskıları da artırmıştı. Pompeo, daha önce yaptığı açıklamalarda, Kaşıkçı cinayetinin, “uluslararası hukuk normlarını ihlal ettiğini” söylemişti.

‘YAPTIRIMLAR SELMAN-ABD ORTAKLIĞINA ZARAR VERMEYECEK’

New York Times gazetesi, Trump yönetiminin Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın, Gazeteci Cemal Kaşıkçı’ya karşı husumetinin farkında olduğunu ve cinayetin ardından Beyaz Saray’ın prensin yönetimdeki yerini korumak için çözüm arayışına girdiğini ileri sürdü. 

New York Times’ta “Kaşıkçı cinayetinde aldığı lekeye rağmen, Suudi Veliaht Prens’in otoritesi korunuyor” başlığıyla haber yayımlandı. AA’nın geçtiği haberde, Washington Post gazetesinin, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın, Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda öldürülmesinin ardından Beyaz Saray ile yaptığı bir telefon görüşmesinde Kaşıkçı için “tehlikeli bir İslamcı” dediği iddiaları anımsatılarak, Trump yönetiminin konudan haberdar olduğu vurgulandı.

Beyaz Saray içindeki yetkililere dayandırılan haberde, ABD ve bölgedeki güçlerin kendi çıkarlarını düşündüklerine işaret edilerek, Trump yönetimindeki yetkililerin Veliaht Prens bin Selman’ın yönetimdeki yerini muhafaza etmek için çözüm arayışına girdiği belirtildi. ABD Kongresi’ndeki hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat isimlerin yaptığı baskılar nedeniyle Beyaz Saray’ın Kaşıkçı cinayetiyle ilgili Suudi Arabistan’a birtakım yaptırımlar uygulayacağını belirten kaynaklar, bu yaptırımların Prens bin Selman-ABD ortaklığına zarar vermeyecek şekilde sınırlı tutulacağı bilgisini paylaştı. 

SUUDİ ARABİSTAN’A TEPKİLER SÜRÜYOR

Kaşıkçı cinayetinin ardından, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a kendi ülkesinde ve yurt dışında tepkiler sürüyor. ABD merkezli medya kuruluşu Bloomberg’in internet sitesinde, gazeteciler Donna Abu-Nasr ve Alaa Shahine imzalı “Suudi Prens, Kaşıkçı cinayeti için siyasi bedel ödemeye başladı” başlıklı makalede, cinayetten sonra ABD Başkanı Donald Trump’ın övgülerine rağmen, birçok yatırımcının Riyad’daki konferanstan çekildiği ve ABD’de Veliaht Prense karşı bakışın değiştiği vurgulandı. Diğer yandan Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in eş başkanlığını yaptığı Bill & Melinda Gates Vakfı, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetini gerekçe göstererek, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın başkanı olduğu MiSk Vakfı ile ortak çalışmalarını sonlandırdı. 

SUUDİ ARABİSTAN 18 KİŞİYİ TUTUKLAMIŞTI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Çarşamba günü yayımladığı açıklamada, Türkiye’nin yürüttüğü soruşturma kapsamında elde edilen deliller ışığında, gazeteci Kaşıkçı’nın “Daha önceden yapılan planlama doğrultusunda öldürüldüğünü” açıklamıştı.

Suudi Arabistan yönetimi Kaşıkçı’nın 2 Ekim’de İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürüldüğü iddialarını 20 Ekim tarihine kadar reddetmişti. Kaşıkçı cinayetiyle ilgili Suudi Arabistan’da tutuklanan 18 kişinin Türkiye’de yargılanması için iadesini isteyen Ankara’nın bu talebine Riyad’dan olumlu yanıt gelmedi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Super Mario'nun isim babası Mario Segale hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa