02 Kasım 2018 17:46

Bağımsızlık isteyen 22 Katalan siyasetçi hakkında iddianame hazırlandı

Katalonya Özerk Yönetimi Başkan Yardımcısı Oriol Junqueras dahil 22 siyasetçi ve sivil toplum örgütü lideri hakkında iddianame hazırlandı.

Fotoğraf: Katalonya Hükümeti

Paylaş

İspanya'da savcılar, eski Katalonya Özerk Yönetimi Başkan Yardımcısı Oriol Junqueras hakkında devlete isyan ve kamu fonlarını kötüye kullanmak iddiasıyla 25 yıla kadar hapis cezası talep etti.

Tartışmalı davaya bakan savcılar, aralarında Junqueras'ın olduğu 22 Katalan siyasetçi ve sivil toplum örgütü lideri hakkında iddianame hazırladı. İddianamede, geçen sene yapılan bağımsızlık referandumundaki rolleri nedeniyle sanıkların devlete isyan ve kamu fonlarını kötüye kullanmaktan yargılanması istendi ancak davada hükümeti temsil eden avukatlar, devlete isyan yerine daha az ceza öngören suçlamalar yöneltilmesini talep etti. Bu adım, azınlık hükümetinin özellikle bütçenin kabulünde bağımsızlıkçı Katalan partilerin desteğine ihtiyaç duyduğunun işareti olarak değerlendirildi.

İddianamede aralarında eski Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont'un da olduğu firari isimlere ise yer verilmedi.

Hakkında 25 yıl hapis cezası istenen tutuklu Junqueras, suçlu bulunması durumunda 25 yıl kamu görevinden de men edilme ihtimaliyle karşı karşı kalacak.

İddianame 17 yıl ile en çok hapis cezası istenen isimler ise bağımsızlık yanlısı sivil toplum kuruluşları yöneticileri Jordi Cuixart ve Jordi Sanchez ile eski Katalonya Parlamentosu Başkanı Carme Forcadell oldu. Yargılamanın 2019'un ilk aylarında başlaması bekleniyor.

NE OLMUŞTU?

Katalonya Özerk Yönetim Bölgesi'nde Geçen sene İspanya Anayasa Mahkemesinin yasa dışı ilan ettiği bağımsızlık referandumuna gidilmiş, 27 Ekim'de de Katalonya Özerk Yönetimi Parlamentosu, referandum sonuçlarına dayanarak tek taraflı bağımsızlık ilan etmişti.

Bunun üzerine dönemin İspanya Başbakanı Mariano Rajoy yönetimindeki merkezi hükümet, Senatonun onayıyla özerk yönetim hükümetini feshetmiş, bölgeyi doğrudan yönetmeye başlamış ve 21 Aralık'ta erken seçime gidilmesine karar vermişti.

21 Aralık'ta yapılan erken seçimleri, bağımsızlık yanlısı partiler az farkla kazanmış, bağımsızlık hedefiyle bir hükümet kurmuştu.

Haklarında tutuklama kararı bulunan eski Katalan lider Carles Puigdemont ve bazı eski bakan veya siyasetçiler, Belçika, İskoçya ve İsviçre'ye sığınırken, 9 eski hükümet üyesi ise halen tutuklu. (Madrid/AA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

HDP'li Beştaş görevden alınan muhtarları sordu

SONRAKİ HABER

Pompalı tüfekle öldürmeye teşebbüs eden erkeğe önce ceza sonra tahliye verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa