07 Nisan 2011 14:24

ÖSYM’ye açık mektup

27 Mart 2011 tarihinde gerçekleşen Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonrasında ortaya atılan şifre iddiaları hâlâ net ve kesin bir şekilde çürütülememiştir. İlk başta, sadece basına verilen sınav kağıdında şifrelemenin olduğu tarafınızdan söylenmiş ve sınavın tamamen güvenli bir şekilde gerçekl

ÖSYM’ye açık mektup

Paylaş
Şişli Kurtuluş Lisesinden Öğrenciler

27 Mart 2011 tarihinde gerçekleşen Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonrasında ortaya atılan şifre iddiaları hâlâ net ve kesin bir şekilde çürütülememiştir. İlk başta, sadece basına verilen sınav kağıdında şifrelemenin olduğu tarafınızdan söylenmiş ve sınavın tamamen güvenli bir şekilde gerçekleştirildiği belirtilmiştir. Ancak sonrasında çıkan yeni bilgiler ışığında sınav cevap şıklarının belirli bir sistem ile şifrelendiği ve şifrelemeyi bilen aday veya adayların soruları çözmeye gerek duymadan doğru yanıtları bulabildiği ortaya çıkmıştır. Sınav günü, kimi okullarda sadece kız öğrencilerin sınava alınmış olması ve bunun “pozitif ayrımcılık” olarak izahınız karşısında aşağıdaki kimi soruları sormayı önemli buluyoruz.

1- Neden basına dağıtılan kitapçıkta şifrelemeye gerek duyuldu?

2- Sınav sonuçlarına göre ilk 1000’e giren adayların kitapçıklarının bağımsız bir kurul tarafından incelenmesine izin verir misiniz?

3- Her aday için tamamen ayrı kitapçık basmak teknik olarak mümkün mü? Bu mümkün ise ne kadar zamanda, hangi teknik ve program ile bu gerçekleştirildi?

4- Kitapçıkların üzerinde adayların fotoğraflarının ve isimlerinin olması, hangi adaya hangi kitapçığın verileceğinin önceden bilinmesi, kopya ihtimalini güçlendirmez mi?

5- Kızların, “Pozitif ayrımcılık”la tek bir okulda sınava girmeleri için sisteme müdahale edilebiliyorsa; (varsa) şifreli kitapçıkların da önceden belirlenen kişilere dağıtılması için sisteme müdahale edilmiş olamaz mı?

6- Neden bu yıl “Sorular ve yanıtlar sadece TRT’de yayınlanacak” açıklaması yapıldı, tepkiler üzerine basına yüksek ücret karşılığı verildi?

7- KPSS’deki kopya skandalının 9 aydan beri ortaya çıkarılmamış olması yeni kopya skandallarına fırsat tanımıyor mu?

Bunca sıkıntı ve sorunla uğraşmaktansa tüm sorunları çözecek önerimiz şudur:  Başbakanımızın da çok sevdiği serbest ticaretin kuralları gereği sınav soruları açık bir şekilde satışa sunulsun. Böylelikle milyarlarca parayı dershanelere kaptırmak yerine sorulara ayırmış ve doğrudan hizmet almış oluruz ya da bu sınav sistemini kaldıralım, tüm yurttaşların koşulsuz eğitim hakkından yararlanmasının önüne engel koymayın.Böylece her sınav sonrasında kimsenin başı ağrımamış olur. Eğer teklifimizi kabul ederseniz, televizyondan bir göz kırpın biz anlarız.

NOT: Size ve kurumunuza güvenmediğimiz için isimlerimizi vermiyoruz.

ÖNCEKİ HABER

Ermeni fotoğrafçıların gözüyle İstanbul

SONRAKİ HABER

İDO ve BUDO'dan sefer iptalleri (16 Ocak 2019)

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa