02 Kasım 2018 07:54
Son Güncellenme Tarihi: 03 Kasım 2018 16:38

Ümraniye'de yaşanan göçükte 2 kişinin cesedine ulaşıldı

Ümraniye'de metro yapımı çalışmasının sürdüğü yolda çökme meydana geldi. Toprak altında kalan 2 kişinin cesedine ulaşıldı.

Fotoğraf: Muhammed Enes Yıldırım/AA

Paylaş

İstanbul Ümraniye'de metro yapımı çalışmasının sürdüğü yolda çökme meydana geldi. Dudullu-Bostancı Metro Hattı şantiyesinin de bulunduğu caddede meydana gelen göçük sonucu 10 metre çap ve 7-8 metre derinliğinde çukur oluştu. Yolun yanındaki siteye ait olan ve göçük altında kalan güvenlik kulübesinde 2 kişinin bulunduğunun belirtilmesi üzerine arama kurtarma çalışması başlatıldı. 2 kişinin cesedine ulaşıldı.

GÖÇÜK ALTINDA KALAN 2 KİŞİNİN CESEDİNE ULAŞILDI

Alınan bilgiye göre, Parseller Mahallesi Kesikkaya Caddesi'nde büyük bir gürültüyle çöküntü oldu. Çöküntünün meydana geldiği yerin yanında bulunan siteye ait güvenlik kulübesi ile şantiyeye ait konteyner de göçük altında kaldı.

Kulübenin içinde 2 kişinin bulunduğunun belirtilmesi üzerine arama kurtarma çalışmasına başlandı. Drone ile havadan görüntülenen göçük alanında itfaiye, polis ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekiplerinin yaptığı çalışmalarda iki kişinin cesedine ulaşıldı.

ÇEVREDEKİ BİNALAR TAHLİYE EDİLDİ

Çevredeki binaların tedbir amaçlı tahliye edildiği olay yerinde, 112 Acil Servis ekibi de hazır bekletiliyor. Çevreye doğalgaz kokusu yayılması üzerine vatandaşlar sokağa döküldü. Bölgeye sevk edilen doğalgaz ekipleri caddedeki gaz akışını kesti.

Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can da olay yerine gelerek incelemelerde bulundu ve yetkililerden bilgi aldı.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN AÇIKLAMA

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada ise çökmenin, Dudullu-Bostancı Metro Hattı'nın Parseller İstasyonu ile Depo Sahası arasındaki tünel imalatlarının, istasyon tarafındaki son genişletme etabında meydana geldiği bildirildi.

İstasyon kazı destek sisteminde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığı duyurulan açıklamada, "Çöken kısım istasyon dışında; yol altında, site önünde yer almakta olup siteye ait güvenlik kulübesi oluşan boşluğa düşmüştür. Alınan ilk bilgilerde güvenlik kulübesi içerisinde 2 kişinin bulunduğu ifade edilmiş olup kurtarma çalışmalarına devam edilmektedir." bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, İBB raylı sistemler, AKOM, itfaiye, yol bakım, İSKİ, zabıta, 153 Yerinde Çözüm ekiplerinin 10 araç ve iş makinesi, 38 personel ile olay yerinde çalışmalarını sürdürdüğü aktarıldı.

Çalışmalar sırasında çevredeki bina ve yol ölçümlerinin düzenli olarak kontrol edildiği belirtilen açıklamada, "Yapılan kontrollerde olay öncesinde herhangi bir deformasyon gözlenmemiştir. Çevredeki 3 bina tedbir amaçlı boşaltılmıştır. Meydana gelen çökmenin zemin altında oluşan boşluktan kaynaklanabileceği tahmin edilmektedir." ifadelerine yer verildi.

MEVLÜT ÜNSAL'DAN AÇIKLAMA

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Ümraniye'de metro inşaat sahasının da olduğu yerde meydana gelen göçük nedeniyle tahliye edilen binalarla ilgili teknik çalışmaların yapılacağını belirterek, "Eğer binalarda teknik olarak sıkıntı varsa boşaltılacak. Ön bulgulara göre binalarda herhangi bir sıkıntı yok." dedi.

Uysal, Ümraniye'de metro inşaat sahasının da olduğu caddede meydana gelen göçük alanında incelemelerde bulundu.

Gazetecilere açıklama yapan Uysal, göçük nedeniyle iki kişinin vefat ettiğini kaydederek, "Bir tanesine ulaşıldı, diğerine de ulaşılmak üzere son aşamaya gelinmiş vaziyette. Tabii daha öncesinde ulaşılabilirdi ama yukarıdan toprak kaymasına tedbir alınması sebebiyle biraz gecikme oldu." diye konuştu.

Uysal’ın açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

■ “Bakıldığı zaman öncesinden bir hareketlilik yok. Ayrıntılar, teknik inceleme yapıldıktan sonra ortaya çıkacak. Değişik sebepleri olabilir. Buradaki tünelle üst kot arası yaklaşık 17 metre. Bu 17 metre arasında ayrı bir boşluk oluşmuş olabilir.”

■ “Ailelerin yanındayız. Bugüne kadar metro inşaatlarımızda ufak tefek göçük olmakla birlikte şu ana kadar ölümlü bir göçük olmamıştı.”

■ “Tahliye edilen binalarla ilgili teknik çalışmalar yapılacak. Eğer binalarda teknik olarak sıkıntı varsa boşaltılacak. Ön bulgulara göre binalarda herhangi bir sıkıntı yok görünüyor. Akşama kadar bu durum belli olacak.”

■ “Göçük şaft boşluğunun bitişindeki alanda meydana gelmiş. Metro inşaatı yaklaşık 2-3 yıldır devam ediyor, zemin etüd çalışmaları ise 4,5 sene önce yapıldı. Bu sürede bazı zeminlerde suda eriyen kalker taşı gibi maddeler nedeniyle erime olmuş olabilir.” (HABER MERKEZİ)


‘ÖNLEM ALINSA BU KAZALAR İSTİSNA OLUR’

İnşaat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Cemal Gökçe, Türkiye’de işin kendisinin her zaman işçi sağlığı ve iş güvenliğinin önüne geçtiğini belirtti. Can güvenliğinin bir inşatta, bir şantiyede her şeyin önünde tutulması gerektiğini belirten Gökçe, dikkat ederseniz iş cinayetleri ve bu tür kazalar bizim gündemimize her gün giriyor diyerek “Yöneticilerin, yetkililerin, ‘bu son olsun diyerek’  işi kadere bırakma, Allah’tan gelmiştir anlayışı yerine şantiyelerde bilimsel, teknik, insanın can güvenliğini sağlayacak ve  çalışan insanların yaşam hakkını koruyacak önlemler alması gerekir” dedi. Gerekli önlemler alınırsa bu tür kazaların istisna haline geleceğini ama Türkiye’de iş kazaları ve ölümlerin olağan bir hale dönüştüğüne dikkat çeken Gökçe “Son bir ayda buna benzer onlarca kaza yaşandı. Yaşam hakkı ile ilgili harcamalardan kaçınmamak gerekir. İşçi sağlığı ve iş güvenliği konusu maliyet konusudur. Dolayısıyla  bir çok insan bu maliyeti ödemekten kaçınıyor. İnsanların can güvenliği ortadan kalkıyor” diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)

‘ERKEN BİTİRME BASKISI VE DENETİMSİZLİK KAZALARI ARTIRIYOR’

TMMOB Maden Mühendisleri Odası, İstanbul’daki metro projelerinin durdurulmasından kaynaklı risklerle ilgili yaptığı açıklamayı hatırlatarak, projelerin erken bitirilmesi baskısı ve yetersiz denetimlerin bu tür kazaları kaçınılmaz hale getirdiğine dikkat çekti. Yapılan açıklamada, yaşanan kazanın bir eksiklikten kaynaklandığının açık olduğunu belirtilerek özellikle şehir içi tünelciliğinde yüzeydeki deformasyonların yapılarda yapısal hasarlara yol açabileceğine dikkat çekildi. Açıklamada, bu nedenle tünellerde geoteknik ölçümlerin yapılarak deformasyonların düzenli olarak takip edilmesi ve raporlanması gerektiğine işaret edildi.

Göçüğün tünel içerisinde gerçekleştiği ve yaşanan bu göçük sebebiyle yüzeyde oluşan çökme sebebiyle güvenlik kulübesinin göçük içine kayarak 2 kişinin hayatını kaybettiğine vurgu yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Göçüğün ardından olay yerinde yapılan arama kurtarma çalışmalarının da yeterli güvenlik önlemleri alınmadan yapıldığı gözlemlenmiştir. Kamu tarafından yapılan projelerin erken bitirilmesi yönünde yapılan baskılar ve yetersiz denetimler beraberinde bu tür kazaların yaşanmasını kaçınılmaz hale getirmektedir.”

KAFTANCIOĞLU: SORUMLULAR BÜYÜKŞEHİR FİRMASI VE ONLARA BU YETKİYİ VERENLER

Olayın yaşandığı yerde incelemelerde bulunan CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu olayın baş sorumlusunun İstanbul Büyükşehir Belediyesi olduğunu söyledi.

"Ne acıdır ki böyle önlem alınmadan yapılan işlerde geçmişte olduğu gibi ve böyle giderse bundan sonra da olacağı gibi iş cinayetleriyle karşılaşıyoruz” diyen Kaftancıoğlu devamla şunları söyledi: “Büyükşehir Belediye Başkanı 1-2 saat önce gelmiş. Kendisine sordunuz mu bilmiyorum ama bu işin sorumlularının cezalandırılacağını söylemiş. Ben buradan kendisine söyleyeyim: Bu işin sorumluları var. Bu işin sorumluları ‘oldu bitti’ye getirirek tedbirsizce inşaat yapan Büyükşehir firması ve onlara bu yetkiyi verenlerdir.”

Son aylarda İstanbul’un birçok bölgesinde benzer göçüklerin yaşandığını da hatırlatan Kaftancıoğlu, “Olayla ilgili teknik raporumuzu hazırlıyoruz. Bu olayın sorumlularının peşini bırakmayacağız” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sivas'ta yolcu otobüsü hafif ticari araçla çarpıştı: 2 ölü, 4 yaralı

SONRAKİ HABER

Irkçı saldırıya uğrayan Kürt öğrenciler okulu bıraktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa