01 Kasım 2018 21:38

ABD’de 23 milyon kişi ara seçimler için oy verdi

ABD genelinde 6 Kasım'daki ara seçimler için erken oy verenlerin sayısı 23 milyon 391 bin 86'ya ulaştı.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

ABD halkı, Senato'daki sandalyelerin üçte biri, Temsilciler Meclisi'nin tamamı ve 39 eyalet valisini seçmek için 6 Kasım'da sandık başına gidecek. Catalist adlı veri şirketinin verilerine göre, seçim gününe beş gün kala ABD genelinde posta yoluyla ya da seçim merkezlerinde erken oy kullananların sayısı, bu sabah itibarıyla 23 milyon 391 bin 86'ya ulaştı.

Şirketin parti ve seçim merkezleri üzerinden ulaştığı bilgilere göre, en çok oy Florida ve Texas eyaletlerinde verildi. Florida'da toplam 3 milyon 345 bin 330, Teksas'ta ise 3 milyon 64 bin 679 erken oy kullanıldı.

ABD'de oy verme işlemi seçim günü yapılabildiği gibi bazı eyaletlerde seçim gününden önce seçim merkezlerinde, bazı eyaletlerde ise posta yoluyla erken oy kullanılabiliyor. Ancak bazı eyaletlerde ise yalnızca seçim günü oy verilebiliyor.

Erken oy verme işlemi, eyaletine göre, seçime 30, 22, 15 ve 7 gün kala başlıyor.

Bu yılki ara seçimlerde 100 sandalyelik Senato'dan 23'ü Demokratlar, 8'i Cumhuriyetçiler, 2'si ise bağımsız olmak üzere 33 sandalyenin sahibi belirlenecek.

ABD’li araştırma şirketleri, Senato'da Cumhuriyetçilerin üstünlüğünün devam edeceğini tahmin ediyor. Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi'ni Demokratlara kaptırabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. (AA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kılıçdaroğlu: CHP her yerde aday çıkaracak

SONRAKİ HABER

‘Krize karşı mücadelede örgütlü olmak gerekiyor’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...