‘Neden uzun eşek oynadın?’

‘Neden uzun eşek oynadın?’

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 15 Aralık 2010 tarihinde ODTÜ’ye gidişini protesto eden öğrencilerin yargılanması sürüyor.Başbakan Tayyip Erdoğan 15 Aralık 2010 tarihinde TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulunun (BTYK) düzenlediği toplantıya gitmişti. Toplantıya, ODTÜ ö

Başbakan Tayyip Erdoğan 15 Aralık 2010 tarihinde TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulunun (BTYK) düzenlediği toplantıya gitmişti. Toplantıya, ODTÜ öğrencilerinin alınmaması, öğrenciler tarafından protesto edilmişti. Polisin öğrencilere saldırısı üzerine olaylar çıkmış ve çok sayıda öğrenci gözaltına alınmıştı.

Öğrenciler ise arkadaşları serbest bırakılıncaya kadar okulda kartopu ve uzun eşek oynamışlardı. Burada oyun oynayan 33 ODTÜ öğrencisine polise mukavemet etmek ve Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu’na uymamaktan Ankara 11. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından açılan davanın 3’ncü duruşması bugün görüldü.

Mahkeme heyeti, mahkemede hazır bulunan öğrencilere, ellerinde bulunan resimleri tek tek göstererek resimde olup olmadıklarını sordu. Polise mukavemet suçu ve Toplantı ve Gösteri Yürüyüş Kanunu’na uymamaktan açılmış olan davada heyetin gösterdiği resimlerde, öğrencilerin kampüs içinde yaptıkları basın açıklaması, kartopu ve uzun eşek oynarkenki fotoğrafları bulundu. “Konunun manidar olduğunu ve neden yargılandıklarını anlayamadıklarını” belirten öğrenciler, kendilerine açılan esas davanın ne olduğunu merak ettiklerini dile getirdiler. Öğrenciler “suçumuz kartopu ve uzun eşek oynamak mı?” diye sordular.

Bütün sanıkların hazır olmayışı ve eksik evrak sebebiyle duruşma, 16 Kasım 2012 tarihine ertelendi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net