01 Kasım 2018 16:39

Brunson hakkında gerekçeli karar: Casus değil

Rahip Brunson’la ilgili gerekçeli karar açıklandı. Kararda‘siyasal ve askeri casusluk’ suçlamasına ilişkin yeterli delil bulunmadığı belirtildi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

İzmir’de, ‘FETÖ’ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla yargılandığı davada 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılan ABD’li Rahip Andrew Brunson’la ilgili gerekçeli karar açıklandı. 124 sayfalık gerekçeli kararda Brunson’ın 2 yıldan fazla tutuklu kalmasına gerekçe gösterilen ‘Siyasal ve askeri casusluk’ suçlamasına ilişkin yeterli delil bulunmadığı belirtildi.

Kararda Brunson’ın “kazan kazan” prensibiyle hareket ederek ‘FETÖ’ ile işbirliği içerisinde olduğu, örgütün hiyerarşisinde yer almadığı ancak örgüte yardım ettiği öne sürüldü.

Brunson’un, çok sayıda ‘FETÖ’ mensubuyla bağlantısı olduğu öne sürülen kararda, “TBMM’ye karşı gerçekleştirilmiş bir darbe girişiminin başarısızlığından ortaya çıkan sonucu ‘tek adam’ yönetimine doğru bir hız kazanma olarak değerlendirildiği her türlü izahtan yoksundur” denildi.

Brunson, İzmir’de 2 yılı aşkın bir süre tutuklu kalmış, ABD ile yaplan pazarlıklar sonrasında ev hapsine alınmış, birkaç ay sonra da serbest bırakılmıştı.

Rahip Brunson’un ev hapsinde tutulması Türkiye ile ABD arasında büyük bir siyasi krize neden olmuş, ABD Türkiye’ye bir dizi yaptırım uygulamaya karar vermişti.

Birkaç hafta önce ev hapsine son verilen Brunson aynı gün ABD’ye dönmüştü. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İki kadın silahlı saldırılarda katledildi!

SONRAKİ HABER

Donald Trump: IŞİD'in yeni liderinin yerini biliyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa