01 Kasım 2018 16:37

Google’da dünya çapında iş bırakma eylemi

Google çalışanları, kadın çalışanlara dönük yaşanan tacizleri iş bırakarak protesto etti: Masamda değilim çünkü cinsel tacizi protesto ediyorum.

Fotoğraf: Fan Yang / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Paylaş

Google çalışanları, şirketin kadın meslektaşlarına muamelesini protesto için dünya genelinde iş bıraktı. Çalışanlar, şirketin cinsel taciz iddialarını ele alış biçimini değiştirmesini, dava açma haklarını engelleyebilecek ‘zorunlu hakemlik’ uygulamasına son verilmesini talep ediyor.

BBC’de yer alan habere göre iş bırakma eyleminde çalışanlar masalarına “Masamda değilim, çünkü diğer Google ve yüklenici firma çalışanlarıyla cinsel taciz, suistimal, şeffaflık eksikliği ve herkese uygun olmayan bir işyeri kültürünü protesto için iş bırakma eylemi yapıyor olacağım” yazılı bir not bıraktı.

ÇALIŞANLARIN TALEPLERİ

Şirket çalışanlarının bazı talepleri şöyle:

- Şimdiki ve gelecekteki çalışanlar için, taciz ve ayrımcılık karşısında zorunlu hakemliğe son verilmesi. (Zorunlu hakemlik, Silikon Vadisi çalışanların sözleşmelerinde yaygın olarak kullanılan bir madde. Bu madde çalışanların talep ve anlaşmazlıklarının mahkeme yerine şirket içinde çözümünü öngörüyor.)

■Ücret ve fırsat eşitsizliğinin sona erdirilmesi için adım atılması.

■Cinsel tacizlerle ilgili bir şeffaflık raporunun yayımlanması.

■Cinsel tacizlerin güvenli bir şekilde rapor edilmesini sağlayacak bir sistemin kurulması.

■Yönetim Kurulu’nda çalışanların bir temsilcisinin bulunması.

Google CEO’su Sundar Pichai, personelin eylem yapma hakkını desteklediğini söyledi.

NE OLMUŞTU?

Geçen hafta hakkında cinsel taciz iddiaları bulunan üst düzey bir yöneticinin şirketten ayrılırken 90 milyon dolar tazminat alması büyük öfkeye neden olmuştu. Google, Android mobil işletim sisteminin “yaratıcısı” olarak bilinen Andy Rubin hakkındaki cinsel taciz iddiasını ‘inandırıcı’ bulduğunu açıklamıştı.

Salı günü de şirketin ‘X’ araştırma laboratuvarının yöneticilerinden Richard DeVaul, hakkındaki cinsel taciz iddialarının ardından istifa etmişti. DeVaul’un iş başvurusu yapan bir kadına sarkıntılık ettiği öne sürülüyor. DeVaul daha önce iddia için ‘muhakeme hatası yaptığını’ söylemişti.

Pichai, şimdiye kadar hakkında cinsel taciz iddiaları bulunan 48 çalışanın işlerine tazminatsız son verildiğini söyledi. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kars ve Urfa'da gözaltına alınanlar için gözaltı süresi uzatıldı

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa