01 Kasım 2018 16:24

TESK: Elektrik ve doğal gaz fiyatlarında indirime gidilmeli

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yıl başından bu yana elektrik ve doğalgaz fiyatlarına sürekli zam yapılmasına tepki gösterdi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Yılbaşından bu yana elektrik ve doğal gaza yapılan zamların dar gelirli vatandaşlar ile esnafın belini büktüğünü belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, enerji fiyatlarında indirim talep etti.

BOTAŞ tarafından elektrik üreticilerine satılan doğal gazda yüzde 9 indirime gidilmesinin olumlu olduğunu belirten Palandöken, “Ancak üreticilere sağlanan bu indirim tüketiciye de yansıtılmalı. Döviz maliyetlerindeki artıştan dolayı enerji kalemlerine yapılan zamlar, başta dar gelirli vatandaşlarımız olmak üzere esnaf ve sanatkarımız ile üretici konumundaki sanayicileri olumsuz etkiliyor. Dövizin düşüşe geçtiği bu dönemde, kışın daha da zor geçmemesi için elektrik ve doğal gaz fiyatlarında indirime gidilmeli” yorumunda bulundu.

YILBAŞINDAN BU YANA ZAM YAĞDI!

Konutlar ile ticarethanelerde kullanılan elektrik ve doğal gaz fiyatlarında indirime gidilmesi talebinde bulunan TESK Başkanı Palandöken yapılan zamları hatırlattı: “Yılbaşından bu yana elektriğe 5 kez, doğal gaza ise 4 kez zam yapıldı. Ocak, Nisan, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında yapılan zamlarla birlikte elektrik fiyatları konutta yüzde 45, sanayide ise yüzde 71.5 oranında zamlandı. Doğal gaza ise Nisan, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında 4 kez zam geldi. Yapılan son zamlarla birlikte doğal gaz fiyatları konutta yüzde 29.5, sanayide ise yüzde 69 oranında arttı. Döviz maliyetleri artınca enerji kalemlerinde zam üstüne zam geldi. Şimdi döviz kurlarının önceki aylara göre düşüş eğilimi gösterdiği dönemde elektrik ve doğal gaz fiyatlarında indirime gidilmeli” diye konuştu.

HEM VATANDAŞ RAHATLASIN, HEM ENFLASYON DÜŞSÜN

Esnafın en önemli maliyet unsurlarının başında elektrik ve doğal gazın geldiğini söyleyen Palandöken, “Maliyetlerin her geçen gün artması ile esnaf ve sanatkarımız ayakta kalmakta zorluk çekiyor. Dolar kuru 7.21 seviyesine çıktığında elektrik ve doğal gaza üst üste zam yapıldı. Ancak şimdi dolar kuru 5.50 seviyesinin de altında seyrediyor. Enflasyonla topyekun mücadele ettiğimiz bu günlerde elektrik ve doğal gaza indirim yapılırsa esnafımız başta olmak üzere tüm kesimler rahat bir nefes alır. Özellikle enerji gibi çok yoğun bir şekilde girdi olarak kullanılan lokomotif ürünlere yapılan indirimler, diğer ürünlerin fiyatına da indirim olarak yansır. Öte yandan dar gelirli vatandaşlarımız da elektrik ve doğal gaz faturalarını öderken bu kadar güçlük çekmemiş olur. Yapılan indirim hem vatandaşı rahatlatır hem de enflasyonun düşmesini sağlar” şeklinde konuştu. (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Karabük’te ücretlerini alamayan işçiler iş bıraktı

SONRAKİ HABER

AKP’de adaylar aralık ayına kadar netleşmiş olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...