01 Kasım 2018 14:06

'Enflasyon farkları ödensin, ek zam yapılsın, TİS masasına oturulsun'

Mücadele programını açıklayan BES: Enflasyon farkları ve ek zam acilen yapılmalı, kamu emekçileri ile toplu sözleşme masasına oturulmalı

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Büro Emekçileri Sendikası (BES), 5-6 Ekim tarihinde "Krizin Bedelini Ödemeyeceğiz" şiarıyla toplanan Merkez Temsilciler Kurulu'nun ardından mücadele programını BES Genel Merkezi'nde gerçekleştirdikleri basın toplantısı ile duyurdu. BES Merkez Yönetim Kurulu adına basın açıklamasını Genel Başkan Serpil Akpınar okudu.

FATURA EMEKÇİLERE KESİLMEK İSTENİYOR

OHAL KHK'leri ve Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri ile tüm yasaların "Tek Adam" sistemine uygun hale getirildiğini söyleyen Akpınar, ülke yönetimiyle ilgili tüm yetkilerin tek bir kişiye bağlı hale geldiğini belirtti. Akpınar, Türkiye tarihinin en derin ekonomik ve siyasi krizinin yaşandığı bir dönemde olduğumuza değindikten sonra krizin faturasının emekçilere kesilmeye çalışıldığının altını çizdi. Yeni Ekonomi Programı (YEP) ile kamusal emekliliğin tasfiyesi, esnek çalışma, kıdem tazminatının tasfiyesi ve enflasyon farklarının gaspı ile karşı karşıya olduklarını söyleyen Akpınar, 2019 bütçesine değinerek "Emekçilerden toplanan vergilerin sermayeye, savaşa kaynak olarak aktarılmaması kamu yararına kullanılması için sendikamız mücadele etmeye devam edecektir" dedi. Akpınar, toplumsal cinsiyete duyarlı bütçe hakkını vurgulayacaklarını da söyledi.

ALIM GÜCÜ YÜZDE 40'TAN FAZLA AZALDI

Yaşanan ekonomik kriz nedeniyle emekçilerin satın alım güçlerinde yüzde 40'ın üzerinde kayıplar olduğunun belirtildiği açıklamada "enflasyon farkları ve ek zam acilen yapılmalı, 2019 yılı için ise kamu emekçileri ile toplu sözleşme masasına oturulmalıdır" denildi. Bu çerçevede basın toplantılarından kokart takma eylemlerine, basın açıklamalarından sosyal medyada gündem oluşturma çabalarına çeşitli eylemler yapacaklarını söyleyen Akpınar, bu eylemleri mümkün olan en geniş çerveyle yapmak ve işçi ve kamu emekçilerinin taleplerini ortaklaştırmak için de çalışmalarda bulanacaklarını belirtti.

'VERGİDE VE ÜCRETTE ADALET İSTİYORUZ'

KHK ile ihraç edilen kamu emekçilerinin biran evvel göreve iade edilmeleri gerektiğini hatırlatan Akpınar, bu konudaki faaliyetlerine devam edeceklerini söyledi. Krizin en yakıcı sonuçlarını kadınların yaşadığını söyleyen Akpınar, krize, yoksulluğa ve güvencesizliğe karşı 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Dayanışma Gününde mücadele programını hayata geçireceklerini belirtti. Ayrıca Akpınar, mobinge, güvencesizliğe karşı ve kreş hakkı için de çeşitli etkinlikler yapacaklarını duyurdu. Bireysel Emeklilik Sisteminin zorunlu hale getirilmesine "emekliliğin finansanı emekçilerin sırtına yüklenmek isteniyor" diyerek karşı çıkan Akpınar, "Vergide ve Ücrette Adalet İstiyoruz" talebiyle Aralık ayı itibariyle çşitli çalışmalar yapacaklarını belirtti. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: Sorularımıza yanıt alamadık

SONRAKİ HABER

Balıkesir'de 3.7 şiddetinde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa