01 Kasım 2018 12:23

‘1 buçuk yılda 393 kadın hayatını kaybetti’

CHP'li Gürer'in soru önergesini yanıtlayan İçişleri Bakanı Soylu: Geçen yıl ve bu yılın ilk 7 ayında şiddete maruz kalan 393 kadın hayatını kaybetti.

Fotoğraf: Abdulhamit Topal/AA

Paylaş

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçen yıl ve bu yılın ilk 7 ayında şiddete maruz kalan 393 kadının hayatını kaybettiğini açıkladı. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, son yıllarda artış gösteren kadın cinayetlerini İçişleri Bakanlığına yönelttiği soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı. Bakan Soylu, CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine verdiği yanıtta, 2017 yılında 133 bin 809 kadının şiddete maruz kaldığını bildirdi. Bakan Soylu, bu yılın ilk 7 ayında şiddete maruz kalan kadın sayısının ise 96 bin 417 olduğunu açıkladı.Soylu, 2017 yılı ve 2018 yılının ilk 7 ayında şiddete maruz kalan kadınlardan 393’ünün hayatını kaybettiğini ifade etti.

HER 3 GÜNDE 2 KADIN CİNAYETE KURBAN GİDİYOR 

Cevaba ilişkin açıklama yapan Gürer, “Verilen rakamlara göre ülkemizde her gün yaklaşık 400 kadın şiddete maruz kalıyor. Bu sadece kayıtlara geçen rakam; şiddete maruz kaldığını saklayan kadınlarla birlikte rakamın çok daha vahim boyutlarda olduğu acı bir gerçektir. Diğer taraftan bu yılın ilk 7 ayında ve geçen yıl toplam 393 kadın cinayeti işlenmiş. Bu da gösteriyor ki ülkemizde,  her 3 günde 2 kadın cinayeti işleniyor” diye konuştu. 

“Bu konuda alınan tedbirlerin yetersiz olduğu gözleniyor” diyen Gürer, “Şiddete maruz kalan kadınların sayısındaki artış göz önünde bulundurularak, daha ciddi tedbirlerin alınması gerekiyor.” ifadelerini kullandı. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Süper Lig'de 11. hafta Galatasaray-Fenerbahçe derbisiyle açılıyor

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa