31 Ekim 2018 20:30

KESK İzmir Şubeler Platformu: OHAL komisyonu lağvedilmeli

KESK İzmir Şubeler Platformunun 77. oturma eyleminde ihraç edilen emekçilerin işlerine iadesi istendi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

KESK İzmir Şubeler Platformu ihraç edilen üyeleri için yaptıkları oturma eylemlerinin 77. haftasında bir araya geldi. Platform,"OHAL komisyonu bir an önce lağvedilerek hukuksuz ihraç edilen arkadaşlarımız işlerine geri dönmeli" dedi.

Karşıyaka İskele karşısında KESK İzmir Şubeler Platformu ihraçlara karşı her hafta yaptıkları oturma eylemlerinin 77. haftasında basın açıklaması düzenledi. 'Khklar gidecek biz kalacağız, faşizme karşı omuz omuza, hak hukuk adalet' sloganlarının atıldığı açıklamayı kitle adına Eğitim Sen 2 No'lu Şube Başkanı Hasan Ali Kılıç okudu.

Kılıç, "791 gündür hukuksuz bir şekilde ihraç edilen arkadaşlarımızın dosyaları OHAL inceleme komisyonunda bekletilmektedir. Tam 26 aydır arkadaşlarımıza uygulanan adaletsizlik sürüyor" diyerek AKP iktidarı tarafından işlerinin gasp edildiğini söyledi.

'KRİZİN BEDELİNİ ÖDEMEYECEĞİZ'

Krizin bedelini de ödemeyeceklerini dile getiren Kılıç, "Küçük bir azınlığın borcu, zamlarla, adaletsiz vergilerle, işsizlik tehdidiyle halkın yüzde 99’unun sırtına yıkılmaktadır. İşsizlik fonuyla bankalar beslenmekte, kıdem tazminatına göz dikilmekte, iş güvencemiz tamamen ortadan kaldırılmaktadır" dedi. Krizin sorumlusunun ülkenin kaynaklarını üretime değil yandaşa, halka değil şatafata, barışa değil savaşa kullanan siyasi iktidar olduğunu belirtti.

'OHAL KOMİSYONU OYALAMA KOMİSYONUDUR'

Kılıç, "Bugün oluşturulan OHAL komisyonu oyalama komisyonudur. 2 yılı geçen süre zarfında 130 bin dosyanın otuz binini incelemiş işlenen hukuksuzluğu örtmeye çalışmıştır. Bu çalışma temposuyla 6-7 yılda inceleme ancak bitirileceğe benziyor. Bundan dolayı OHAL komisyonu bir an önce lağvedilerek hukuksuz ihraç edilen arkadaşlarımız işlerine geri dönmelidirler" diyerek üyelerinin görevlerine dönene kadar mücadelelerini sürdüreceklerini vurguladı.

Son olarak Kılıç tüm kamu emekçilerini KESK’e bağlı sendikalarda örgütlenmeye, birlikte mücadele etmeye çağırdı. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bahçeli'den Cumhur İttifakı genelgesi: Kışkırtmalara itibar etmeyin

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa