31 Ekim 2018 22:50

Canan Karatay tekrarladı: Veganlar koyuna benziyor

Canan Karatay: Koyunları seviyorlar, koyunlara benziyorlar. Koyun da tahıl beyin, neden alınıyorlar?

Fotoğraf: DHA

Paylaş

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, veganları hedef alan sözlerinin arkasında durdu ve yineledi. CNN TÜRK'te yayınlanan 40 programında Buket Aydın'ın sorularını yanıtlayan Karatay şunları şöyledi:

“Veganlarla vejeteryanları karıştırmayalım. Bana hücum edenlerin büyük çoğunluğu vejeteryan. Cımbızla çekmişler, ben bir daha söylüyorum vejeteryanlara karşı değilim. Veganların sağlıksız olduğunu bir hekim olarak söylüyorum çünkü görüyorum. İnsan vücudunun yapısı şudur; yüzde 60'ı sudur, yüzde 20'si proteindir, yüzde 19'u yağdır. Bu protein ve yağ hayvansal protein ve yağdır. Yüzde 1'i karbonhidrattır. Şimdi veganlar kesinlikle her türlü hayvansal ürünü reddediyorlar. Vejeteryanlar apayrı, vejeteryanlarla veganların farkını anlamamız lazım. Bunu söylüyorum. Veganlar hiçbir hayvansal ürünü yemiyorlar. Yoğurt yemezler, hayvanın sütünü içmezler, peynir yemezler, tereyağı yemezler. Bu hakikaten insanın bedenine, yaradılışına aykırı bir olaydır.”

‘KOYUNLARA BENZİYORLAR’

Veganlarla ilgili ‘Tahıl beyinli’ ifadesini de yineleyen Karatay, “Neden tahıl beyinli dedim? Çünkü M.Ö 5. yüzyılda Hipokrat diyor ki; ‘Ne yerseniz O'sunuz.’ Niçin alınıyorlar? Koyunları seviyorlar, koyunlara benziyorlar. Koyunları seviyorlar ama onlardan gelen süte dokunmuyorlar. Koyun da tahıl beyin, neden alınıyorlar? En sevdiğin hayvana benzetiyorum seni. Bir de şu farkımız var; koyunlar ve inekler otoburdurlar. Biyolojik olarak varlıklar etobur olurlar, otobur olurlar ve bizim gibi hem et hem otobur olurlar. Allah böyle yaratmıştır. Bu hayvanlar geviş getirirler, biz geviş mi getiriyoruz? Bunlar otları yiyip yiyip yatıyorlar, sonra ağızlarına tekrar geliyor, tekrar gönderiyorlar. Yapıları tamamen değişik.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD'den Suudi Arabistan'a Yemen çağrısı: Masaya oturun

SONRAKİ HABER

ABD Senatosu Ermeni soykırımı tasarısını kabul etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa