31 Ekim 2018 21:47
Son Düzenlenme Tarihi: 31 Ekim 2018 21:56

ABD'den Suudi Arabistan'a Yemen çağrısı: Masaya oturun

ABD Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan ve Husiler'e Yemen'de devam eden savaşı sonlandırmak için masaya oturma çağrısı yaptı.

ABD'den Suudi Arabistan'a Yemen çağrısı: Masaya oturun

Fotoğraf: Beyaz Saray/Flickr (Public Domain)

Paylaş

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Suudi Arabistan öncülüğündeki uluslararası koalisyon ve İran destekli Husiler'e  Yemen'de devam eden savaşı sonlandırmak için masaya oturma çağrısı yapıldı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Yemen'de devam eden savaşın derhal durdurulması çağrısında bulunuldu.

Habertürk'ün aktardığına göre açıklamada Husiler'in Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne yönelik füze ve insansız hava araçlarıyla yapılan saldırılara son vermesi, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun ise hava operasyonlarını durdurması çağrısı yapıldı.

ABD Dışişleri'nin açıklamasında barış görüşmeleri yapmak için uygun bir iklim oluştuğu belirtildi ve "Şimdi iki taraf adına da masaya gelme zamanı" ifadeleri kullanıldı.

Dün de ABD Savunma Bakanlığı benzer yönde bir açıklama yaparak, Yemen'de kısa süre içerisinde ateşkesin sağlanması gerektiğini vurgulamıştı.

Cemal Kaşıkçı cinayeti sonrasında büyük bir uluslararası baskıyla karşılaşan Suudi Arabistan, Yemen'de devam eden savaş nedeniyle de eleştiri oklarının hedefi olmuştu. Kaşıkçı cinayetinin ardından ABD'nin Yemen savaşındaki pozisyonunu değiştirmek zorunda kalabileceği yorumları yapılmıştı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

General Motors, 18 bin kişiyi işten çıkarıyor

SONRAKİ HABER

Besni Belediye Başkanı İbrahim Öztürk AKP'den istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa