Kadınlar ÇED toplantısını bastı, yetkililer toplantıyı terk etti

Aydın Kızılcaköy’de yapılmak istenen jeotermal santrali için düzenlenen ÇED toplantısı kadınların protestosu üzerine iptal edildi.

31 Ekim 2018 21:03
Paylaş

Aydın’ın İncirliova ilçesi Kızılcaköy Mahallesinde Gürmat Elektrik Üretim Anonim Şirketi tarafından yapılması planlanan Sarı Zeybek Jeotermal Santrali (JES) projesine ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile şirket yetkililerince organize edilen Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı, köylü kadınların protestosu sonucu iptal edildi.

Toplantının yapıldığı çadıra “Aydın’ın içme suyu İkizdere Barajı kirlenmesin” pankartı asan kadınlar, ellerinde “Ağaç yoksa hayat yoktur”, “Bu topraklar bizimdir, bizim kalacak” yazılı dövizler taşıdı.

Toplantının yapıldığı çadıra yoğun güvenlik önlemleri arasında gelen Bakanlık ve şirket yetkilileri, kadınların düdük, ıslıklı protestosu karşısında konuşma yapamadı ve toplantıyı terk etmek zorunda kaldı.

Köylüler adına söz alan Kızılcaköylü Avukat Akın Yakan, toplantının usule aykırı düzenlendiğini ifade etti. Akın, “Bu toplantının yapılması gereken yer burası değil Kızılcaköy’dür. ÇED raporu için konuşacak olanlar da firma değil, Bakanlık yetkilileri olmalıdır. Yasalar bize bu jeotermal kuyularının birinci derecede tarım alanlarına ve su kaynaklarının olduğu yere yapılmaması gerektiğini söylüyor. Ama buna rağmen Aydın Valiliği ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü bunların hiçbirini görmeden mahkeme kararlarını dinlemeden karar veriyor. Yerleşim alanlarının olduğu yere JES yapılamaz. Burası su alanlarının göbeği, buraya JES yapılmaması gerekiyor. Burada İkizdere Barajı var ve bütün ova onun kaynaklarıyla sulanıyor. Bu su kaynağının zehirlenmesi demek bütün yer altı sularının kirlenmesi, yetişen bütün ürünlerle hepimizin zehirlenmesi demektir. Bu yüzden de JES’e karşıyız” dedi.

Ekmek ve Gül'e konuşan kadınlar daha önce Aydın'ın başka köylerine yapılan JES'ler yüzünden sağlıklarını kaybettiklerini, köylerine JES yaptırmamakta kararlı söylediler. (EKMEK VE GÜL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

TOKİ'den müteahhitlere nakit teşviği

SONRAKİ HABER

Şampiyonlar Kupası'nda zafer Eczacıbaşı VitrA'nın oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...