Kaçırılan askerlerin aileleri de ‘Barış Yürüyüşü’nde

Kaçırılan askerlerin aileleri de ‘Barış Yürüyüşü’nde

ŞIRNAK’ın Uludere İlçesi’ne bağlı Roboskî (Ortasu) Köyü’nden 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, Ankara’ya doğru ‘Barış Yürüyüşü’ başlatan vicdani retçi Halil Savda, önceki gün Viranşehir’den Urfa’ya doğru yoluna devam etti. Savda’ya PKK’liler

ŞIRNAK’ın Uludere İlçesi’ne bağlı Roboskî (Ortasu) Köyü’nden 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, Ankara’ya doğru ‘Barış Yürüyüşü’ başlatan vicdani retçi Halil Savda, önceki gün Viranşehir’den Urfa’ya doğru yoluna devam etti. Savda’ya PKK’lilerin kaçırdığı askerlerden Hadi Gizli’nin ağabeyi İbrahim Halil Gizli ve Reşat Çeçen’in babası Cemal Çeçen de eşlik etti. Ayak tabanlarının patlaması nedeniyle Viranşehir’de tedavi olan Savda, ardından BDP İlçe Başkanı Mahmut Kaya ve çok sayıda kişi ile birlikte ilçeden ayrıldı.
Viranşehir Urfa yolunun 30. kilometresinde yapılan açıklamada konuşan İbrahim Halil Gizli, “Bir buçuk aydır kardeşimden haber alamıyoruz. İnşallah yetkililer bu barış adımlarını görür ve bu tür olaylar son bulur” dedi. Cemal Çeçen ise, “Bizler barış olmasını istiyoruz. Başbakan’a sesleniyorum. Kan dökülmesini istemiyoruz. Eğer biz kardeşsek bir barış yapalım ve kimse gözyaşı dökmesin” dedi.
Halil Savda ise, “Yol boyunca zorla koruculaştırılan, işkence gören, çocukları dağda olan, asker çocukları PKK’nin elinde bulunan aileler bizlere hem destek verdi hem eşlik etti. Bu yürüyüşün amacı savaşın son bulması için mesaj vermek” dedi. Konuşmaların ardından Savda ve beraberindekiler yürüyüşlerine devam etti. (Urfa/DİHA)

www.evrensel.net