31 Ekim 2018 18:36

UBER sürücülerinden 'Güzergah izin belgemizi verin' eylemi

Mahkeme kararına rağmen güzergah izin belgelerinin kendilerine verilmediğini söyleyen UBER sürücüleri İBB Bakırköy ek hizmet binasında eylem yaptı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Lisanslı Taşımacılar Derneği üyesi UBER sürücüleri, saat 15.00'te Bakırköy'de bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ek hizmet binası önünde eylem yaptı. Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü'nün, güzergah izin belgesini iptal etmesi kararını idare mahkemesine taşıdıklarını ve mahkemenin bu kararı iptal ettiğini söyleyen sürücüler, buna rağmen belediyeden söz konusu belgeyi alamadıklarını dile geterdi.

UBER sürücüleri adına açıklama yapan Lisanslı Taşımacılar Derneği Başkan Yardımcısı Ersin Kula, "Biz belediyeye karşı açtığımız UKOME kararını iptalini daha önce idare mahkemesine yapmıştık, idare mahkemesi bu kararı iptal etti. Ve bu karar şu anda Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanmıyor. Biz yargı önünde haklı olduğumuzu ispatladık ve davayı kazandık. Buraya geldik dedik ki, 'Bu kararı niye uygulamıyorsunuz?' Bunu sormaya geldik, bizi içeriye dahi almadılar" dedi.

UBER sürücüsü Aynur Gür ise, "Biz yol belgesi dolayısıyla geldik buraya, araçlarımız bağlanıyor. Şuanda benim aracım bağlı. 3 çocuk annesiyim çalışamıyorum. Kredi borçlarım var. Benim gibi çok mağdur insan var burada. Bu yüzden sesimi duyurmak istiyorum. Belediyeye açtığımız davayı kazanmış bulunduğumuz halde, bize İBB neden yol belgesi vermiyor. Yol belgesi olmadığı için 60 günlüğüne aracım bağlandı. Bu 60 günümü bana kim ödeyecek? Bir sürü mağdur insanın hali ne olacak?" diye konuştu.

UBER sürücüleri bir süre belediyenin önünde beklerken Lisanslı Taşımacılar Derneği yöneticileri İBB yetkilileriyle görüştü.  Görüşmenin ardından dışarda bekleyen kalabalığa açıklamada bulunan Lisanslı Taşımacılar Derneği Başkanı Metin Magriso, "Elimizde bir mahkeme kararı olduğunu, isteğimizin sadece bu mahkeme kararının uygulanması olduğunu ilettik, notlarını aldılar. İlgileneceklerinin sözünü verdiler. Uygulanmasını bekleyeceğiz" dedi. (İstanbul/DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sayıştay Gökçek’i topa tuttu

SONRAKİ HABER

Gazeteci Canan Coşkun ve Belgeselci Kazım Kızıl, Giresun'da gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa