31 Ekim 2018 15:43

İSİG Meclisi: Emeklilik çağında çalışan 228 kişi yaşamını yitirdi

2018 yılının ilk dokuz ayında ‘emeklilik çağında çalışan’ en az 228 işçi yaşamını yitirdi. İSİG: Mezarda emekliliğe, emeklilikte yaşa takılmaya hayır

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi 2018 yılının ilk dokuz ayında ‘emeklilik çağında çalışan’ en az 228 işçi yaşamını yitirdiğini belirterek, “Mezarda emekliliğe, emeklilikte yaşa takılmaya hayır” dedi.

Türkiye’de 1999 yılında yapılan değişiklikler ve sonrasında 2008 yılında yürürlüğe giren SSGSS Yasası ile birlikte emekli olabilme yaşı ve prim ödeme gün sayısı kademe kademe (nihai olarak 65 yaş ve 9000 prim günü) yükseltildi. Emeklilikte yaşa takılanlar emeklilik haklarını isterken İSİG Meclisi de emeklilik çağında çalışmak zorunda kalan ve çalışırken hayatını kaybedenlere ilişkin veri paylaştı.

HAYATINI KAYBEDENLERİN YÜZDE 10’U 65 YAŞIN ÜZERİNDE

■ Paylaşılan verilere göre Türkiye’de 2018 yılının ilk dokuz ayında ‘emeklilik çağında çalışan’ en az 228 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.
■ Yaşamını yitirenlerin 4’ünü kadınlar oluşturdu. Kadın işçi cinayetleri tarım ve konaklama iş kollarında gerçekleşti.
■ Ölenlerin 206’sı 51-64 yaş aralığındayken 22’si ise 65 yaş ve üzerinde. 65 yaşının üzerinde bile çalışırken ölenler emeklilik çağında çalışan işçilerin yüzde 10’u gibi yüksek bir orana sahip.
■ Ölümler en çok inşaat, taşımacılık, tarım, belediye/genel işler, ticaret/büro ve madencilik iş kollarında gerçekleşti.
■ Başka mesleklerden emekli olup geçinemeyen ve yaşa takılanlar özellikle inşaatta çalıştı, şoförlük yaptı ve mevsimlik tarım işçisi oldu...

İSİG Meclisi taleplerini şu şekilde sıraladı: “İşçilerin belli bir çalışma yılından sonra emekli olma hakları vardır. Emeklilik; işçilerin çalıştıkları iş koluna, mesleğe, cinsiyetlerine, kişisel sağlık durumlarına vb. göre belirlenmelidir. Emeklilik yaşı düşürülmelidir. Emeklilikte yaşa takılanların emekli olma hakları tanınmalıdı.”

İSİG Meclisi ayrıca zorunlu BES sisteminin kaldırılmasını istedi. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Balıkesir’de kadın tutuklulara tehdit iddiası

SONRAKİ HABER

Tüm Köy Sen: Fındıkta gerçeği çarpıtmak istiyorlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...