31 Ekim 2018 13:58

Osman Kavala: Hayatımdan aylar eksiliyor

Bir yıldır tutuklu bulunan iş adamı Osman Kavala: Bir an önce özgürlüğüme, aileme dostlarıma kavuşmak istiyorum.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

İş adamı Osman Kavala'nın bir yıldır tutuklu bulunmasıyla ilgili Kavala'nın avukatları İstanbul Taksim’deki Hill Otel’de bilgilendirme toplantısı yaptı. Silivri Cezaevi'nden mektup gönderen Kavala, “Hayatımdan aylar eksiliyor” dedi. Kavala’nın avukatları bir yıldır süren tutuklama sürecinde başvurdukları hukuki yolları anlatırken, Kavala’nın uzun tutukluluk süresi nedeniyle yaşama hakkının ihlal edildiğini söyledi.

Gazete Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre avukatların konuşmalarına geçilmeden önce Silivri Cezaevi’nde bulunan Kavala’nın mesajı okundu: Hayatımdan aylar eksiliyor. Bir an önce özgürlüğüme, aileme dostlarıma kavuşmak istiyorum. Bununla birlikte yıllardır sakıncalarını vurgulamaya çalıştığımız peşinen ceza haline gelmiş mahkeme öncesi uzun tutuklamalara ve yargılamalara artık bir son verilmesini de hayati önemde görüyorum.”

‘TUTUKLU YARGILAMAYA SON VERİLMELİ’

Kavala’nın mesajının okunmasının ardından sözü Avukat İlkan Koyuncu aldı. Koyuncu, “Kavala, cebir ve şiddet içeren bir suçla yan yana gelemez. Yabancılarla irtibat kurmak daha önce hiç görmediğimiz bir suçlama” dedi.

Avukat Deniz Tolga Aytuğ da uzun tutuklama sürecinin hukuka aykırı olduğunu belirtti. Aytuğ, “Bir yıl geçmesine rağmen iddianame hazırlanmadı. Bizim sorunumuz iddianame değil. Tutuklu yargılamaya son verilmeli” dedi. 

Avukat Köksal Bayraktar da “Biz neyle suçlandığımızı bilmiyoruz. Yaşama hakkı ihlal ediliyor. Ayrıca bir yıldan beri süregelen bu uygulama bir işkence. Eğer Türkiye’de hukuk varsa Osman Kavala’nın serbest bırakılması lazım” ifadelerini kullandı. 

OSMAN KAVALA KİMDİR?

1957 Paris doğumludur. İstanbul Robert Lisesi'ni bitirdikten sonra Manchester Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun olmuştur. Babası Mehmet Kavala'nın 1982 yılında vefat etmesinin ardından, Kavala Grubunda yönetici olarak çalışmaya başladı. Osman Kavala Türk-Polonya İş Konseyi, Türk-Yunan İş Konseyi, Center for Democracy in Southeast Europe (Güneydoğu Avrupa'da Demokrasi Merkezi) gibi çeşitli iş ve toplumsal kuruluşların Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu.

Murat Belge'yle birlikte Türkiye'nin en büyük yayınevlerinden biri olan İletişim yayınlarının kurucusu. TESEV yönetim kurulu üyesi, Açık Toplum Enstitüsü'nde danışma Kurulu Üyesi, Tarih Vakfı'nın sponsoru, Diyarbakır Kültürevi'nin sponsoru, Helsinki Yurttaşlar Derneği üyesi. (HABER MERKEZİ)

Fatih Polat yazdı: Kavala’nın iddianamesi 1 yıldır neden yok?

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Et fiyatları artınca vatandaş koyun kulağı ve inek memesine yöneldi

SONRAKİ HABER

Gazeteci Canan Coşkun ve Belgeselci Kazım Kızıl, Giresun'da gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa