31 Ekim 2018 13:11

İsviçre’de inşaat işçileri mücadelelerinde kararlı

İsviçre’de inşaat sektöründe süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşma sağlanamaması üzerine işçiler iş bıraktı

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

İsmail ŞİMŞEK

İsviçre’de inşaat sektöründe süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşma sağlanamaması üzerine işçiler bir süredir eylemler yapıyor. 30 Ekim’de işçiler birçok kente iş bırakıp kazanımlarını gasbedilmesine karşı eylem yaptı.

23 Haziran’da, ücretlerin düşürülmesinin ve emeklilik yaşının 60’tan 62’ye yükseltilmesinin yanı sıra, emeklilik ödentilerinin de yüzde 30 azaltılması dayatmaları üzerine, İsviçre’nin her tarafından Zürih’te binlerce inşaat işçisi protesto gösterisi düzenlenmişti. 2018 yılı sonunda bitecek olan inşaat sektörü sözleşmesi için UNIA Sendikası ve patronlar arasında yapılan görüşmelerden sonuç çıkmaması üzerine, inşaat işçileri bir süredir grevler yapıyor, sokaklara çıkıyor.

Yürürlükteki sözleşmenin budanmasını isteyen patronlar, haftalık çalışma süresinin 50 saate, emeklilik yaşının 62’ye yükseltilmesini dayatırken, ücretlerin de düşürülmesini istiyor.

Daha iyi çalışma koşulları, işten atılmaya karşı koruma ve 150 Fr. ücret artışı talep eden işçi temsilcileri, yıl içerisine dağılmış farklı etkinlikler ve lokal grev kararları almışlardı. Bunun sonucu olarak, ilk grev kararını 15 Ekim’de Tessin Kantonu’nda hayata geçiren inşaat işçileri, 3000 işçi ile bir de gösteri düzenlediler.

EYLEMLER İSVİÇRE GENELİNE YAYILMAYA BAŞLADI

Tessin ve Cenevre’de gerçekleşen eylem ve grevlerden sonra, 30 Ekim’de birkaç kantonda birden eyleme geçen işçiler, bir günlük iş bırakma ve protesto gösterileri düzenledi.

Tessin’de 3000 işçinin grev ve eylemleri sonrası, İsviçre’de inşaat işçileri sendikaları UNIİA ile birlikte 16-17 Ekim tarihlerinde Cenevre’de iki günlük grev yaptılar. Grevci işçiler, başta patronların saldırılarına karşı daha önce kazandıkları 60 yasında emeklilik hakkını korumak, iş saatlerinin değiştirilmesine ve özellikle yaşlı, stajyer ve yeni başlayan işçilerin düşük ücretlerle çalıştırılmasına karşı Cenevre’de sokaklara çıktı, protesto gösterileri düzenlediler.

İki gün süren grevin ardından işçiler grev alanında oylama yaparak, görüşmelerden sonuç alınmadığı taktirde bir haftalık grev kararı aldılar. 30 Ekim’de yeniden sokaklara çıkan işçiler, Fransızca konuşulan kantonlarda eylemler hayata geçirdiler. Fribourg, Neuchâtel, Valais, Jura ve Bern Jura’da 2000 inşaat işçisi iş bırakarak, gösteri düzenlediler.  La Chaux-de-Fonds, Fribourg, Sion’dan sonra, eylemlerin önümüzdeki günlerde diğer kantonlarda da hayata geçmesi bekleniyor.

İŞÇİLER 'MÜCADELEYE DEVAM' DEDİ

İnşaat sektöründe toplu iş sözleşmesinde uzlaşmaya yanaşmayan sektör patronlarına karşı işçiler “mücadeleye devam” dediler. Ekim ayında gerçekleşen grev, yürüyüş ve protestolarda “Emekliliğime dokunma”, “İnşaatçı yoksa, ev de yok”, “Hep beraber, hep beraber: Grev” sloganları ve dövizleri ile İsviçre sokaklarında gün boyu grev ve eylemler hayata geçiren inşaat işçileri, kazanılmış haklarını korumakta kararlılar.

Özellikle emeklilik yaşının 62’ye yükseltilmek istenmesi, işçilerin büyük tepkisine neden olurken, bu boyutta eylem ve grevin daha önce yaşanmadığını dile getiriyorlar. Eylemler boyunca coşkunun hakim olduğu işçilerde, soğuk havaya ve yağışa rağmen sokaklara çıkmış olmaları, kazanımlarını korumak konusunda ne kadar kararlı olduklarını, sektör patronlarına bir kez daha göstermiş oldular. İnşaat sektöründeki işçilerin tutumunun diğer sektörlere de örnek olacağını dile getiren işçi temsilcileri ve işçiler “mücadeleye devam” dediler.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İnegöl'de patron mobilya fabrikasını boşaltıp kaçtı

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa