31 Ekim 2018 07:58

Merkel: Bırakma kararım beni uluslararası politikada zayıf düşürmez

Almanya Başbakanı Angela Merkel, partisinin başkanlığını bırakmasının, kendisini uluslararası politikada zayıf düşürmeyeceğini söyledi.

Fotoğraf: Abdülhamid Hoşbaş/AA

Paylaş

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) başkanlığını bırakmasının, kendisini uluslararası politikada zayıf düşürmeyeceğine inandığını söyledi. Merkel'in bırakacağını açıkladığı Hristiyan Demokrat Parti (CDU) liderliği için şu ana kadar üç aday ortaya çıktı.

Merkel, Berlin'de gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlarken, "Uluslararası ilişkilerdeki durumum açısından bir değişiklik olacağını düşünmüyorum; hatta, hükümet başkanı olarak görevlerime odaklanmak için daha fazla vakit ayırabileceğim" dedi.

CDU'NUN BAŞKANLIĞI İÇİN HENÜZ ÜÇ ADAY VAR

Merkel'in koltuğunu adaylığını açıklayan ilk isim Saarland eyaleti eski Başbakanı ve hali hazırda CDU Genel Sekreteri olarak görev yapan Annegret Kramp-Karrenbauer oldu. Diğer adaylar ise Sağlık Bakanı Jens Spahn ve CDU'nun sağ kanadının önde gelen isimlerinden Friedrich Merz.

Merkel, 2021 yılında yapılacak genel seçimlerde ve halen Başkanı olduğu Hristiyan Demokratik Birliği’nin (CDU) Aralık ayında gerçekleşecek olan kongresinde aday olmayacağını duyurdu. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Yemen'de ateşkes çağrısı yaptı

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa