30 Ekim 2018 16:47

Barış Yarkadaş: Muhalif medyaya sürek avı

CHP eski milletvekili ve gazeteci Barış Yarkadaş, Medyada Yaşanan Hak İhlalleri Raporu’nun ekim ayı verilerini açıkladı.

Fotoğraf: CHP

Paylaş

Medyada Yaşanan Hak İhlalleri Raporu’nun ekim ayı verilerini açıklayan CHP’nin eski Milletvekili Barış Yarkadaş, “Gerçeğin duyulması ve duyurulmasına tahammül edemeyen bir iktidar var” dedi.

Raporunu yolsuzluk haberleri yaptığı için Bulgaristan’da katledilen gazeteci Viktoria Marinova’a ithaf eden Yarkadaş, “Bu rapor vahşice öldürülen yazar Cemal Kaşıkçı’yı da unutmamıştır” ifadesini kullandı.

‘MUHALİF MEDYA ZOR DURUMDA’

Raporunda ekim ayında yaşanan hak ihlallerine yer verdiğini belirten Yarkadaş, “Ekonomideki çöküş, muhalif medyayı da derinden sarstı. Artan maliyetler yüzünden birçok yayınevi kapandı. Gazeteler ise sayfa sayısını azaltmak zorunda kaldı” dedi.

KARŞI GAZETESİ DAVASI BAŞLIYOR

Karşı Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni, CHP PM Üyesi Eren Erdem ile gazetenin 11 çalışanının çarşamba günü yargı önüne çıkacağını da hatırlatan Yarkadaş, “Böylece ekim ayında toplam 28 gazeteci savcı-hakim sorgusuna girmiş olacak” ifadesini kullandı. Karşı gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni - CHP PM Üyesi Eren Erdem’in 125 gündür Silivri Cezaevi’nde bir odada tek başına tutulduğunu da belirten Yarkadaş, “Bu tecrit umarım üç gün sürecek olan yargılama sonucunda biter” temennisinde bulundu. Yarkadaş, demokrat kamuoyunu duruşmaları izlemek üzere Silivri’ye davet etti.

BASKI RAPORU

2018 yılının Ekim ayının gazetecilere yönelik baskının arttığı bir dönem olarak tarihe geçeceğini vurgulayan Yarkadaş, elindeki verilerin bunun kanıtı olduğunu belirtti. Yarkadaş rapordaki verilerin şunlar olduğunu dile getirdi:

“16 gazeteci ve 4 basın emekçisi gözaltına alındı. 2 gazeteci tutuklandı. 2 gazeteciye dava açıldı. 7 gazeteci 16 yıl hapis cezası aldı. 27 gazetecinin hapis cezası onandı. 2 gazeteci tehdit edildi. 2 haber engellendi. 2 kitap yasaklandı.” (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kızılırmak'ta yeni yönetim görevi devraldı

SONRAKİ HABER

ABD Senatosu Ermeni Soykırımı tasarısını kabul etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa