Zeytinciler ‘10 kuruş’luk artışa tepkili

Gemlikli zeytin üreticileri taban fiyatındaki 10 kuruşluk artış nedeniyle hayal kırıklığına uğradı.

30 Ekim 2018 16:00
Paylaş

Türkiye’nin en önemli zeytin üretim bölgelerinden olan Bursa Gemlik Bölgesi’ndeki üreticiler zeytin taban fiyatlarının geçtiğimiz yıla göre sadece 10 kuruş arttırıldığını belirtti. Üreticiler, taban fiyatları için bu artışın çok düşük olduğunu ve üreticinin zeytin üretiminden vazgeçmesine neden olabileceğini belirtti.

Marmarabirlik Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği’nin düzenlediği fiyatlara göre geçtiğimiz yıl 9,80 lira olarak belirlenen tavan fiyatı bu yıl 11,75 lira, 4 lira olarak açıklanan taban fiyatı ise 4,10 lira olarak belirlendi. Üreticiler ise bu fiyatlardan dolayı mağdur olduklarını ifade etti.

Zeytin üreticisi Mustafa Kıymacı, “Zeytinciler olarak bizim için tavan fiyat değil, taban fiyat önemli. Taban fiyat yalnızca 10 kuruş artırıldı. 180 adedi 1 kilo eden irilikte zeytinden kaç ton çıkarabiliriz ki? Günde topladığımız 10 kasa zeytinden 1 kasa bile 180 kalibre zeytin çıkmaz, çıkmayacak. Gemlik bölgesinde 280 ile 350 adedi 1 kilo eden irilikte zeytin üretiyoruz. Bizim için tavan fiyat değil 280-350 kalibre zeytinin fiyatı önemli” dedi.

‘TEKELLEŞME KÜÇÜK ÜRETİCİLERİ BİTİRDİ’

Gemlik’te yaşayan ve zeytin üreticisi olan Ali Çakmak, zeytin piyasasındaki tekelleşmenin olumsuz sonuçlar doğurduğunu belirterek, “Zeytinin maliyeti çok yüksek. Piyasadaki tekelleşme küçük tüccarları bitirdi. Büyük tüccarlar ise kendi zeytinini tuzlamaya başladı. Bu sebeple köylüden zeytini yok pahasına almaya başladılar. Marmarabirlik bu noktada yetersiz kalıyor. Acilen lisanslı depoculuğa geçilmesi gerekiyor. Köylü tek başına bu işle mücadele edemez” dedi.

‘BÖYLE GİDERSE KÖYLÜ ZEYTİNCİLİĞİ BIRAKIR’

Üreticiden çok düşük fiyatta alım yapıldığını söyleyen Çakmak sözlerine şöyle devam etti: “Marketlerde kilogramı 35-40 lira olan zeytin, köylüden 7-8 liraya alınıyor. Geçen sene köylüden alınan zeytinin fiyatı iyiydi ancak bu sene ekonominin bozulması ve döviz kurlarının artmasından dolayı tüccarlar zeytin satın almıyor. Fiyatlar geçen seneye göre neredeyse yüzde 40 aşağıda ama market raflarında hiçbir değişiklik yok. Fiyat orada halen çok yüksek. Türkiye’de fiyatı artmayıp geri gelen iki tane ürün var. Biri zeytin diğeri ise kırmızı et. Artık Gemlik’te zeytin ağaçlarına bakılmaz hale geldi. İddia ediyorum, burada ağaçların yüzde 30’una bakılmıyor, ağaçlar kendi haline bırakıldı. Böyle giderse insanlar zeytinciliği bırakır, üretimi durdurur” dedi. (Bursa/DHA)

ÖNCEKİ HABER

5 ayda iflasın eşiğine geldi

SONRAKİ HABER

Pompalı tüfekle öldürmeye teşebbüs eden erkeğe önce ceza sonra tahliye verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa