30 Ekim 2018 14:58

CHP'li Antmen: Malzemeler kışa uygunsa askerlerimiz neden şehit oldu?

CHP Milletvekili Alpay Antmen, 2 askerin donarak yaşamını yitirmesini İçişleri Bakanı Soylu'ya sordu: Kimin sorumsuzluğu ve ihmali?

Fotoğragf: DHA

Paylaş

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Dersim'de donarak yaşamını yitiren 2 askeri Meclis gündemine taşıdı. Antmen, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya "Madem bu malzemeler kış koşullarına uygun neden iki askerimiz donarak şehit olmuştur?" diye sordu. 

CHP Mersin Milletvekili Antmen, TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi.

CHP'li Antmen'in önergesinde yer alan sorular, şöyle: 

* İki askerimiz ne zaman hipotermi geçirmeye başlamıştır ve askerlerimize ne kadar zaman sonra müdahale edilmiştir?

* Askerlerimiz soğukta ne kadar süre kalmışlardır? Olayın yaşandığı saatlerde hava soğukluğu kaç derecededir?

* Şehit olan iki askerimizin hipotermi geçirmelerinin nedeni nedir? Uzman çavuşların teçhizatları ve malzemeleri kış koşullarına uygun muydu?

* Askerlerimiz operasyona ve göreve çıkmadan önce hava muhalefeti göz önüne alınmış mıdır? Operasyonun başında bulunan komutanlar neden önlem almamıştır?

* Konuyla ilgili idari ve hukuki soruşturmalar başlatılmış mıdır?

* Askerlerimizin soğuktan şehit olmaları kimin sorumsuzluğu ve ihmalsizliği yüzünden olmuştur? Askerlerimizin kullandıkları malzemeler hangi firma tarafından üretilmiştir? Bu firma kış koşullarına uygun olduğu açıklanan bu malzemeleri ne tür standartlara göre üretmiştir? İlgili firma ihaleyi ne tür koşullarda ve ne kadara almıştır?

* Madem bu malzemeler kış koşullarına uygun neden iki askerimiz donarak şehit olmuştur? Askerlerimizin kullandığı malzemeler ne tür denetim, test ve uygulamalardan geçirilmektedir? Alınan malzemeler soğuğa ve kış koşullarına karşı test edilmekte midir?

* İhmal, tedbirsizlik ve öngörüsüzlük nedeniyle şehit olan askerlerimiz nedeniyle İçişleri Bakanlığı'ndan istifa etmeyi düşünüyor musunuz? (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

EMEP: İstanbul Havalimanı zafer anıtı değil, suç listesi!

SONRAKİ HABER

Gazeteci Canan Coşkun ve Belgeselci Kazım Kızıl, Giresun'da gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa