30 Ekim 2018 14:58

10 Ekim Anıtı'na saldırı hakkında suç duyurusu

Ankara Tren Garı önündeki 10 Ekim Anıtı'na saldıranlar hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, Ankara Tren Garı önündeki 10 Ekim Anıtı'na yapılan saldırıya tepki gösterdi. 10 Ekim katliamında hayatını kaybedenlerin aileleri ve dernek üyeleri açıklamanın ardından saldırıyı gerçekleştirenler hakkında suç duyurusunda bulunmak üzere Ankara Adliyesine gitti. Anıtın yenileceği açıklandı.

10 Ekim Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun ve TMMOB-DİSK-KESK-TTB adına konuşan TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, 10 Ekim Anıtı'na yönelik 26 Ekim 2018 tarihinde gerçekleştirilen saldırıyı kınadı. 10 Ekim Katliamı'nda hayatını kaybedenler anısına gerçekleştirilen saygı duruşunun ardından konuşan Coşgun, “Saldırıyı gerçekleştirenler hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Faillerin tutuklandığını görmek istiyoruz” dedi. Coşgun bu saldırının anıta yönelik dördüncü saldırı olduğunu hatırlatarak, son saldırının hem katliamın yıldönümü olan Ekim ayı içerisinde gerçekleştirilmesi hem de provakatif bir eylem olması dolayısıyla diğerlerinden farklı olduğunun altını çizdi. Coşgun, “Acımıza saygı duyulması bir yana bir de hayatını kaybedenler için yapılan bu sembolik anıta bile saldırıyorlar. Bu saldırıyı kınıyoruz” diye konuştu.

Yeni bir anıt talep ettikleri bir dönemde devletin mevcut anıtı bile koruyamadığını belirten Coşgun, Her ayın 10'unda Anıtın önünde olmaya devam edeceklerini söyledi. Dernek, 10 Ekim Anıtı'nı bugün akşam saatlerinde saldırıdan önceki haline getireceklerini duyurdu.

Saldırının üstünden günler geçtiğini hatırlatan Coşgun, “Etrafta burayı çeken mobeseler var. yani saldırıyı gerçekleştirenlerin kimliği belli. Ancak buna rağmen yargı süreci hala işletilmiyor” diye konuştu. Açıklama esnasında Anıt'ın önünde buluna 10 Ekim katliamında hayatını kaybedenlerin aileleri ve dernek üyeleri saldırıyı gerçekleştirenler hakkında suç duyurusunda bulunmak üzere adliyeye gitti. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

AKP'den hekimlere çözüm değil, ceza çıktı

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa