İTO: Tetanos aşısı rezaleti!

İTO: Tetanos aşısı rezaleti!

İZMİR Tabip Odası (İTO), yüzbinlerce çocuğa tetanos aşısı yapılmamış olmasını “Bir sağlık rezaleti” olarak yorumları. Oda, Sağlık Bakanını bu yaşananlar karşısında istifaya çağırdı.İzmir Tabip Odası (İTO), Sağlık Bakanlığı’nın Tetanos-Difteri (TD) aşısı olmayan 1998 doğumlu yüzbinlerce çocuğun ailelerin

İZMİR Tabip Odası (İTO), yüzbinlerce çocuğa tetanos aşısı yapılmamış olmasını “Bir sağlık rezaleti” olarak yorumları. Oda, Sağlık Bakanını bu yaşananlar karşısında istifaya çağırdı.
İzmir Tabip Odası (İTO), Sağlık Bakanlığı’nın Tetanos-Difteri (TD) aşısı olmayan 1998 doğumlu yüzbinlerce çocuğun ailelerine “çocuklarını aile hekimlerine götürerek aşı yapmalarını” istemesine ilişkin şube binasında basın toplantısı gerçekleştirdi. İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Mete Büyükanıt, AKP hükümetinin “son fiyaskosunun” Tetanos-Difteri (TD) aşısı olduğunu belirterek, bunun koruyucu sağlık hizmetlerinin açık bir başarısızlığı olduğunu, hiç bir mazeretin bunun üstünü örtemeyeceğini ve bunun bir karşılığı olması gerektiğini kaydetti.
Yaptıkları itirazlara rağmen bundan 5 yıl önce uygulamaya konulan Aile Hekimliği ile ekip çalışmasına dayanan ve ev ev gezilerek gebe, çocuk ve aşı takibi yapılan sağlık ocağı sisteminin kaldırıldığını hatırlatan Büyükanıt, yeni getirilen sistemle birlikte Sağlık Bakanlığı’nın sağlık anlayışında ekip çalışması ve buna uygun donanımı oluşturulmadığını söyledi. Birçok aile hekiminin tetanos aşısının daha önce Toplum Sağlık Merkezleri’nde yapıldığını ve bu çocukların aşılı olup olmadığını bilmediklerini sözlerini aktaran Büyükanıt, bunun aile hekimleri tarafından bilinse bile ailelere en kısa sürede ulaştırılmasının mümkün olamayacağına dikkat çekti. (İZMİR)

www.evrensel.net