29 Ekim 2018 23:51

Nijerya'da bir yük gemisinin 11 mürettebatı kaçırıldı

Nijerya karasularında 'MV Pomerania Sky' adlı yük gemisine korsanlar tarafından baskın düzenlendiği ve 11 mürettebatın kaçırıldığı aktarıldı.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Batı Afrika ülkesi Nijerya'nın güney sahillerinde bulunan Bonny Adası'nın güneybatısında "MV Pomerania Sky" adlı yük gemisine korsanlar tarafından baskın düzenlendiği bildirildi.

Ulusal basındaki haberlerde, baskında korsanların 11 mürettebatı kaçırdığı kaydedildi. Kaçırılanlardan 8'inin Polonya vatandaşı olduğu açıklanırken diğer 3 mürettebatın uyruğu paylaşılmadı.

Bölgede, Nijeryalı korsanlar tarafından yük gemilerine yönelik baskın ve kaçırma olayları sık sık yaşanıyor. Son olarak 23 Eylül'de korsanların İsviçre'ye ait bir ticaret gemisine düzenlediği baskında 12 mürettebat kaçırmıştı.

İngiltere merkezli güvenlik şirketi EOS Risk Group'un verilerine göre, Nijerya, Benin, Gana ve Kamerun gibi ülkelerin sahillerini kapsayan Gine Körfezi'nde yılın ilk 6 ayında Nijeryalı korsanlar tarafından gemilere düzenlenen saldırılarda 35 gemici kaçırıldı.

EOS Risk Group adına geçen ay açıklama yapan Jake Longworth, bu yılın ilk altı ayında Nijerya'nın "dünyadaki korsanlık faaliyetlerinin merkez üssü olarak kalmaya devam ettiği" belirtmişti. (Abuja/AA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Beşiktaş 2 hafta sonra kazandı

SONRAKİ HABER

Mecliste 29 intihar girişimi yaşandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa