29 Ekim 2018 19:24
Son Güncellenme Tarihi: 30 Ekim 2018 00:22

Trump'tan Honduraslı göçmenlere tehdit: Ordumuz sizi bekliyor

Trump, 'Suçlu değil, uluslararası işçileriz' diyerek yola çıkan mültecileri 'Bu, ülkemizi işgaldir ve ordumuz sizi bekliyor olacak' diye tehit etti.

Fotoğraf: Jose Mendez / EPA - EFE / AA

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump, yoksulluk, şiddet ve baskı politikaları nedeniyle Orta Amerika'dan ABD'ye doğru yola çıkan yaklaşık 7 bin mülteciyi, "Bu, ülkemizi işgaldir ve ordumuz sizi (sınırda) bekliyor olacak" sözleriyle tehdit ettti. Pentagon da "Bu hafta sonuna kadar 5 bin 200'ün üzerinde askeri güney sınırına sevk etmiş olacağız" açıklaması yaptı.

Twitter hesabından açıklama yapan ABD Başkanı Trump, "Bizim güney sınırımıza doğru gelen kervana çok sayıda çete üyesi ve bazı kötü insanlar karışıyor. Lütfen geri dönün. Yasal süreçlerden geçmeden ABD'ye kabul edilmeyeceksiniz" dedi.

MEKSİKA SINIRINA 5 BİN 200 ASKER SEVK EDİLECEK

ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon), mültecilere karşı Meksika sınırına 5 bin 200 asker sevk edeceği bildirildi.

ABD Kuzey Saha Komutanı Orgeneral Terrence John O'Shaughnessy, İç Güvenlik Bakanlığında düzenlediği basın toplantısında, "Bu hafta sonuna kadar 5 bin 200'ün üzerinde askeri güney sınırına sevk etmiş olacağız. Bu sadece operasyonun başlangıcıdır. Bu sayıları ayarlamaya devam edeceğiz. Ancak şunu not edin; bu sayı şu anda orada konuşlu 2 bin 92 ulusal muhafıza ek olarak sevk edilecek sayıdır" ifadelerini kullandı.

Askerlerin ABD-Meksika sınırına yaklaşan mülteci kervanına karşı sınırı takviye için bölgeye sevk edileceğini belirten O'Shaughnessy, "Yaklaşık 800 asker şu anda sınıra intikal ediyor" dedi.

Pentagon'un bu sevkiyatı tartışmalara neden olurken, bu adım, son yıllarda Afganistan'ın ardından yapılan en fazla asker sevkiyatı olarak görülüyor.

Resmi rakamlara göre ABD'nin Afganistan'da 15 bin, Irak'ta 5 bin 200, Suriye'de ise 2 bin askeri bulunuyor.

Pentagon, Meksika sınırında yürüttüğü bu faaliyete "Sadık Vatansever Operasyonu" adını vermişti.

7 BİNDEN FAZLA MÜLTECİNİN YÜRÜYÜŞÜ SÜRÜYOR

Yaşadıkları Orta Amerika ülkelerinin kötü ekonomik ve siyasal koşullarında kendilerine dair bir gelecek göremeyen binlerce insan, sosyal medya üzerinden örgütlenerek taşıyabilecekleri kadar yükle Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) girmek üzere yola çıkmış durumda. Yürüyerek binlerce kilometrelik zorlu bir yolculuğa çıkan mülteciler, daha ABD’ye varmadan ırkçı politikalarıyla bilinen Başkan Donald Trump’ın hedefi haline geldi.

Trump, Meksika polisi ve ordusunun, ABD'nin güney sınırına gelen mültecileri durduramadığını belirterek, ''acil durum'' ilan etmiş ve sınırdaki devriyeleri harekete geçirdiğini açıklamıştı.

Trump, ayrıca Guatemala, Honduras ve El Salvador'a dış yardımları kesmeye ya da büyük ölçüde azaltmaya başlayacaklarını söylemişti.

Konvoy, Meksika'nın Guatemala sınırına dayanmış, Suchiate Nehri'nde Meksika ile Guatemala'yı birbirine bağlayan köprü ve sınır kapısında toplanan, geceyi burada uyuyarak geçiren 3 binden fazla mültecinin ülkeye girişine izin verilmemişti.

Bazı mültecilerin tel örgüleri aşarak tarafsız bölgeye geçtiği ve Meksika güvenlik güçlerinin müdahalesiyle karşılaştığı bildirilmişti. Polis, mültecilere göz yaşartıcı gazla saldırmıştı.

Honduraslı mültecilerden bazıları da Suchiate Nehri'nden sallarla Meksika tarafına geçmeye çalışmıştı.

Meksikalı yetkililer, aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da bulunduğu mültecileriden, geçerli belgeleri taşıyanların kurallara uygun biçimde ülkeye girişine izin verileceğini bildirmişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

CNN'e yine şüpheli paket gönderildi

SONRAKİ HABER

Figen Yüksekdağ, Metin İlgün için başsağlığı mesajı yayımladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa