29 Ekim 2018 17:09

Bağdat: Kürdistan bölgesindeki sınır kapılarının kontrolü bizde değil

Irak Sınır Kapıları Kurumu Başkanı Kazım Akabi: IKBY'deki sınır kapıları halen oraya bağlı çalışıyor.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Irak Sınır Kapıları Kurumu Başkanı Kazım Akabi, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) sınır kapılarının idaresinin merkezi yönetimin kontrolünde olmadığını belirterek, söz konusu sınır kapıların kontrolünün Bağdat'a geçmesi için yeni hükümetin atması gereken adımlar olduğunu söyledi.

Akabi, başkent Bağdat'ta düzenlediği basın toplantısında, IKBY'deki sınır kapılarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bu sınır kapılarının Bağdat merkezi hükümetinin kontrolü dışında bulunduğunu ifade eden Akabi, şunları kaydetti:

“IKBY'deki sınır kapıları halen oraya bağlı çalışıyor. Vaktiyle merkezi yönetimin kontrolüne geçmesi gerektiği yönünde çıkan karar sonrası bu sınırların Bağdat'a teslimi konusunda IKBY ile ikili ön anlaşmalar imzaladık. IKBY'deki yetkililerin bu konudaki tutumu gayet olumluydu. Ancak şu an bu konuda engeller mevcut.”

Akabi, ülkedeki tüm sınır kapılarının tek bir yönetimin kontrolü altında toplanması ve birden fazla gümrük kapısından kurtulmak için Adil Abdulmehdi hükümeti ve IKBY'nin atması gereken adımlar olduğunu dile getirdi.

Türkiye ile Ovaköy Sınır Kapısı'nın açılması durumuna ilişkin bir soru üzerine Akabi, şunları söyledi:

“Türkiye ile yeni sınır kapısı konusundaki görüşmelerimiz eskiye dayanıyor. Bunun için kurulan komiteye başkanlık ettim. Yeni sınır kapısı Duhok'tan mı yoksa Musul'dan mı geçecek gibi 4 ayrı alternatif bulduk ve bunu eski Başbakan Haydar el-İbadi'ye ilettik. Halen bu konuda cevap bekliyoruz.” (Bağdat/AA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

9 parti Kürtçe için platform kurdu

SONRAKİ HABER

Ankara Büyükşehir Belediyesinde bir "bankamatik memuru" daha tespit edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa