29 Ekim 2018 16:22

Görevden alınan muhtarlar: Kayyım atanması siyasi

İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alınan muhtarlardan Ömer Ayaz: Kayyım atanan köylerde HDP’ye çok yüksek oylar çıkıyor

Fotoğraf: MA

Paylaş

Van Özalp’ta gerekçe bildirilmeden görevinden alınarak yerlerine kayyım atanan muhtarlar, seçilmiş olduklarını hatırlatarak, görevden alınmalarının siyasi olduğunu söyledi. Görevden alınan Mehmetalan Mahallesi Muhtarı Ömer Ayaz, “Kayyım atanan köylerde HDP’ye çok yüksek oylar çıkıyor” dedi.

İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alınan 259 muhtardan 4’ü Van’ın Özalp ilçesinden. İlçeye bağlı Yarımkaya ve Mehmetalan mahalle muhtarlarına görevden alındıkları tebliğ edildi. Muhtarlar, gerekçe belirtilmeden görevden alınmalarını siyasi olduğunu düşünüyor.

MA’dan Müjdat Can’ın haberine göre, 24 Haziran seçimlerinde, Yarımkaya mahallesinde kurulan sandıkta Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 375, AKP’nin 5 oy alması dikkat çekerken, yine Mehmetalan mahallesinin sandıklarının birleştiği Tepedam mahallesinde HDP 1077, AKP de 92 oy aldı.

‘HALKIN İRADESİYLE SEÇİLDİM’

 Yerine kayyım atanan Yarımkaya Mahallesi Muhtarı Hamit Örnek, seçimlerde halkın iradesiyle muhtarlığa geldiğini söyleyerek, görevden alınmamaları gerektiğinin altını çizdi. Görevden neden alındıklarını henüz bilmediğini dile getiren Örnek, “Kaymakam bizi çağırdığında da gidiyorduk. Görevimi dört dörtlük yaptığımdan eminim. Benim vicdanım rahattır” dedi.

‘OY VEREN HALK ÇOK TEPKİLİ’

 Örnek, görevden alınmasına halkın tepkisinin de büyük olduğunu belirterek, “Bana ‘Seni neden görevden aldılar?’ diye soruyorlar. Ben neden alındığıma dair bir şey söyleyemiyorum. Bu nedenle vatandaş da bu durumdan çok rahatsız ve tepkilidir” diye konuştu.

‘BURADA HDP YÜZDE 80’İN ALTINA DÜŞMEZ’

 Görevden alınan Mehmetalan Mahallesi Muhtarı Ömer Ayaz da, gelen yazıda ne şekilde, hangi gerekçeyle görevden alındıklarının yazmadığını söyleyerek, kararın siyasi olduğunu belirtti. Ayaz, “Burada HDP’ye yüksek miktarda oy çıkıyor. Her köyden de çok yüksek oy çıkıyor. Bizimle alakalı verilen karar siyasidir. Hiçbir köyde HDP yüzde 80’in altına düşmüyor” ifadelerini kullandı.

‘SEÇİM ÖNCESİ BASKI VARDI’

“Yalnızca elimize bir kağıt verilerek görevden alındınız” denildiğini ifade eden Ayaz, 24 Haziran seçimleri öncesi üzerlerinde baskının da söz konusu olduğunu söyledi. Ayaz bu durumu şöyle açıkladı: “Seçim öncesi oylarınızı şu partiye, bu partiye verin diye bazı sıkıntılar vardı. Bir de seçim zamanında sandık taşıma olayları vardı. Sandık taşımada bizim köy Tepedam köyüne taşındı. Aradaki mesafe 6-7 kilometredir. Bu yolda araç önce verilmiyordu. Halk, kendi oyuna sahip çıkıyordu. Millet ‘biz kalkıp yaya gideceğiz oy kullanmaya’ dedi. Bir gün öncesinden araba ayarlamaya çalıştılar. Baktılar millet seçime gidecek oyunu kullanacak tercihini yapacak, araç ayarladılar. Seçim bölgesinde de sıkıntılar vardı. Mesela dar bir koridora 4 köy için 3 sınıf kurmuşlardı. Milleti oy kullanmaya parça parça alıyorduk. Millet bu kadar kararlı olmazsa gelip kapıda beklemez. Milletin kararlılığı, bunları bozdu. Böyle olunca da bizim muhtarlığımıza da yansıdığını düşünüyorum.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Filistin’de sosyal güvenlik tasarısı protesto edildi

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa