29 Ekim 2018 14:25

Kadın Muhtar Adayı Destekleme Grubu seçim öncesi anket düzenledi

Pendik'te kadın Muhtar Adayı Nermin Nas ve Kadın Muhtar Adayı Destekleme Grubu anket çalışması yaptı. Ankete göre en önemli sorun işsizlik...

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Cemil MÜFTÜOĞLU
Pendik

Pendik Kavakpınar Mahallesi’nde Kadın Muhtar Adayı Destekleme Grubu tarafından geçen hafta mahallelinin ülke ve mahalle gündemine dair görüşlerinin alındığı bir anket çalışması gerçekleştirildi. Ankete katılanların yüzde 70’ini kadınlar oluşturdu.

Pazar girişine kurulan stantta yapılan ankette birçok mahalleli kadın ve erkekle yüz yüze görüşülüp, katılımcıların sözlü yorumları dinlenirken; ekonomik gidişatın halk üzerindeki olumsuz etkisi anket sonuçlarına ve anket katılımcılarının sözlü taleplerine yansıdı.

Ankete ortaokulda okuyan kızı ile birlikte katılan ve kendini sağcı olarak tanımlayan bir işçi hayat pahalılığı, eğitim sistemi ve belediyeye dair tepkisini dile getirdi. “Kadın bir muhtar adaya nasıl bakıyorsunuz?” sorusuna kadınlar da erkekler de sıcak baktıkları cevabını verdi. Bu durum anket sonuçlarına da yansıdı.

ANKET KATILIMCILARINA GÖRE EN ÖNEMLİ SORUN İŞSİZİLİK

Anket sonuçlarını değerlendirdiğimizde ise şu sonuç ortaya çıktı: Ankete katılanlarını 70’i kadın, kadınların yüzde 61’i ev emekçisi, yüzde 63’ü ilkokul mezunu. “Mahallenin en önemli sorunu nedir?” sorusuna gelen cevapların yüzde 38’i işsizlik, yüzde 34’ü uyuşturucu ve çeteleşme, yüzde 19’u ulaşım, yüzde 7’si eğitim cevabını verdi. Hayat pahalılığı ve zamların etkisine dair gelen cevaplarda ise ankete katılanların yüzde 95’i çok etkilendiğini söyledi. Sosyal yardımların mahallede gerçek ihtiyaç sahiplerine dağıtılmadığını söyleyenler yüzde 94 oranındayı. Diğer sorular ve yanıtlar ise şöyle devam etti:

■ Sizce kadınlar mahallede en çok neye ihtiyaç duyuyor?: Yüzde 22 kreş, yüzde 33 aile sağlığı merkezi, yüzde 13 sokak aydınlatması, yüzde 30 etüt merkezi.

■ Muhtarlığın çalışmalarını denetleyebiliyor ve bilgi alabiliyor musunuz?: Yüzde 93 hayır.

■ Mahalle muhtarının kadın olmasını ister misiniz?: Kadınların yüzde 93’ü evet cevabını vermiş. Bu oran erkekler arasında da yaklaşık yüzde 93.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ekoloji Birliği 2. Meclis toplantısı yapıldı

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa