29 Ekim 2018 14:14

Erdoğan’ı Almanya’da protesto eden gazeteci sınır dışı edilebilir

Almanya’da 'Gazetecilere Özgürlük' yazılı bir tişört giyerek Erdoğan’ı protesto eden gazeteci Adil Yigit ocak ayında sınır dışı edilebilir

Fotoğraf: Murat Kula/AA

Paylaş

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Berlin ziyareti sırasında Almanya Başbakanı Angela Merkel'le düzenlediği basın toplantısında "Gazetecilere Özgürlük" yazılı bir tişört giyerek protesto gösterisi düzenleyen Hamburglu gazeteci Adil Yiğit'in Almanya'daki oturma izninin uzatılmadığı bildirildi.

DW Türkçe’ye röportaj veren Yiğit, “36 yıldır Hamburg'ta yaşıyorum. 2014'e kadar mülteci pasaportum vardı. Mayıs 2013'de ise İstanbul'da Gezi olayları başlayınca birçok insan gibi ben de heyecanlandım. Yabancılar Dairesi'ne gittim ve mülteci pasaportumu verdim. Türkiye’ye gitmek için de Türk pasaportu aldım. Mülteci pasaportumdaki üç yıllık oturma iznim yeni pasaportuma aktarıldı. Pasaportumdaki üç yıllık oturma iznim sona erdiği sıralarda Hamburg'daki G20 zirvesine akredite olmuştum. Ancak 38 gazeteci ile birlikte akreditasyonum iptal edildi. Ve bu olaydan sonra, Nisan 2017’den sonra oturma iznimi üçer ay uzattılar. Geçmişte biraz siyasi faaliyetlerim olduğu için duyarlı davranılıyor. Olayın arka planı bu. Avukatımla buna itiraz edeceğiz. Yabancılar Dairesinin şefi bana 'Avukatınızla gelin size bir çözüm bulacağız' dedi. Bana tekrar iltica etmem önerildi. Benim buradaki hakkımı hukukumu engelleyerek, bana üçer aylık oturum vererek bir yandan da bana iltica et diyorlar. Bir sonuç alamazsam Almanca konuşulan bir başka ülkeye mi giderim, bilemiyorum ama ben bu saatten sonra Türkiye'ye gidip de herhalde ellerim kollarım bağlı, 'Buyrun ben geldim, Silivri'yi açın' diyecek halim yok. Almanya için de artık bu ayıp. 'Almanya'nın ayıbı olsun' deyip çekip gitmek zorunda kalacağız” diye konuştu.

Eylem sonrası izninin uzatılması için Yabancılar Dairesi'ne gittiğinde 22 Ocak 2019'a kadar ülkeyi terk etmesinin istendiğini dile getiren Yiğit, Almanya'da 36 yıldır yaşadığını vurguladı. Yiğit, ancak Hamburg'daki Yabancılar Dairesi'nin buna bir çözüm bulacağı konusunda söz verdiğini de belirtti.

Hamburg merkezli Avrupa Postası adlı bir haber portalını yöneten Adil Yiğit, sınır dışı edilmekten endişe ettiğini ve Türkiye'deki gazetecilerin susturulduğunu ifade etti.

Erdoğan'ın Almanya'ya gerçekleştirdiği devlet ziyareti sırasında Berlin'de Merkel'le düzenlenen basın toplantısı sırasında üzerinde Gazetecilere Özgürlük yazılı bir tişört giyen Adil Yiğit salondan zorla çıkarılmıştı. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Adıyaman'da iş cinayeti: Römorktan düşen işçi yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Gazeteci Canan Coşkun ve Belgeselci Kazım Kızıl, Giresun'da gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa