29 Ekim 2018 13:53

Gürcistan’da seçim sonuçları açıklandı

Gürcistan'da düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk sonuçlar ikinci tura işaret ediyor.

Gürcistan’da seçim sonuçları açıklandı

Fotoğraf: AA

Paylaş

Gürcistan’da dün düzenlenen cumhurbaşkanı seçimlerinde ilk sonuçlar açıklandı. Gürcistan Merkez Seçim Komisyonu, cumhurbaşkanı seçimlerinde sandıkların kapanmasından 5 saat sonra ilk resmi sonuçları bildirdi.

Sonuçlara göre, hükümetin desteklediği Salome Zurabişvili ile eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili’nin desteklediği Grigol Vaşadze seçimleri önde götürüyor.

Gürcistan Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Tamar Jvania, düzenlediği basın toplantısında, ilk sonuçlara göre, Gürcü Hayali Partisinin desteklediği bağımsız aday Salome Zurabişvili’nin yüzde 40,05, Güç Birlik İçinde muhalefet koalisyonunun adayı Grigol Vaşadze'nin de yüzde 37,93, muhalefet partisi Avrupali Gürcistan’ın adayı Davit Bakradze'nin ise yüzde 10,83 oy aldığını bildirdi.

İLK SONUÇLAR İKİNCİ TURA İŞARET EDİYOR

Seçimde ilk turda kazanmak için adaylardan birinin yüzde 50’nin üzerinde oy alması gerekiyor. Sandıklardan çıkan ilk sonuçlar ise seçimin ikinci tura kalacağını gösteriyor.

Gürcistan Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Jvania'nın basın toplantısından hemen önce basın toplantısı düzenleyen Gürcistan Parlamentosu Başkanı İrakli Kobakhidze de son aldıkları bilgilere göre seçimlerin ikinci turda Zurabişvili ile Vaşadze arasında geçeceğini kaydetti.

Anayasada yapılan son değişikliğe göre cumhurbaşkanı, 2023'ten itibaren parlamento tarafından seçilecek.(AA)

ÖNCEKİ HABER

Rusya’dan ABD’ye ‘istikrarı bozma’ suçlaması

SONRAKİ HABER

Gölcük'te TIR ile konteyner arasında sıkışan işçi yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa