28 Ekim 2018 21:33

Demirtaş: Halkın arzu ettiği adayları çıkarırsak seçimi kazanırız

Selahattin Demirtaş, 'Halkın arzu ettiği adaylar çıkarmayı başarırsak çok yüksek oylarla seçimi kazanacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın' dedi.

Fotoğraf: HDP Basın

Paylaş

HDP'nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, tutulduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nden Medya Haber TV’ye söyleşi verdi. HDP’nin yerel seçime geniş bir ittifakla girmesi gerektiğini söyleyen Demirtaş, “Özellikle Kürt partilerle ittifak çerçevesinde farklı siyasi geleneklerden bu kriterlere uygun adaylar ve özellikle muhafazakar tabanımızın temsiliyetini sağlayacak adaylarımızın da mutlaka en güçlü şekilde listelerde yer alması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

‘TÜRKİYE KAPİTALİZMİ ÇÖKME NOKTASINA GELDİ’

Gazeteduvar'ın aktardığına göre ekonomik krizi “çöküşün ilk aşamaları” olarak nitelendiren Demirtaş, “Çünkü krizin nedenleri çok daha yapısaldır. Brunson ile ilgili bir mesele değildir. Türkiye’de üretim durduğu için her alanda dışa bağımlılık arttı ve Türkiye kapitalizmi çökme noktasına geldi. Toplum bunun etkilerini giderek çok ağır bir şekilde yaşayabilir” dedi.

“Bunun doğrudan siyasi yansımalarını kestirebilmek güçtür” diyen Demirtaş, “Ancak hükümetin bugünkü ekonomi politikası ile krizden çıkamayacağı kesindir. Muhalefet yeni bir umut ve alternatif sunmazsa krize rağmen AKP varlığını sürdürebilir” ifadelerini kullandı.

‘HDP’LİLERE YÖNELİK OPERASYONLAR DOĞRUDAN SEÇİMLE BAĞLANTILI’

HDP’lilere yönelik operasyonların seçimle bağlantılı olduğunu söyleyen Demirtaş, “Temelde halkın örgütlülüğünü ve iradesini kırmaya dönüktür. Özellikle her seçim arifesinde seçim çalışması yürüten kadrolara özel yönelim yapılması da doğrudan seçimle bağlantılıdır” diye konuştu.

Yargıyı siyasi davranmakla eleştiren Selahattin Demirtaş, “Partimize yönelik yargı kararları tamamıyla politiktir. Hukukla alakası yoktur. Biz tabii ki hukuki mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Ancak belirleyici olacak olan siyasi mücadeledir” dedi.

‘AKP YEREL SEÇİMDEN KAYIPLA ÇIKARSA ERKEN SEÇİM GÜNDEME GELEBİLİR’

Yerel seçimin AKP için önemli olduğunu belirten Demirtaş, şöyle devam etti:

“Önümüzdeki yerel seçimler AKP iktidarının bundan sonraki varlığını ve yokluğunu belirleyecek önemli sonuçlar doğurabilir. AKP seçimden kayıpla çıkarsa ülkede erken seçim gündeme gelebilir. HDP açısından da kayyım siyasetine ve irade gasbına karşı halkın kendi özyönetiminde ısrarının ve demokrasiden karar kıldığının göstergesi olacaktır.”

‘KAYYIMLA HALKI SANDIKTAN SOĞUTMAYA ÇALIŞIYORLAR’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bu seçimlerde de teröre bulaşmış olanlar sandıktan çıkacak olurlarsa kayyım tayinleriyle yolumuza devam edeceğiz” açıklaması sorulan Demirtaş, şu yanıtı verdi:

“Bir kez daha halkı kayyumlarla tehdit etmek ve halkın iradesini yok sayma iradesidir. Nasıl olsa seçimden sonra kayyum atanacak diyerek halkı sandıktan soğutmaya çalışıyorlar. Hiç kimsenin bu şekilde düşünmemesi lazım. Halkımız sandığa gidip özgür iradesini yansıtmalıdır. Sonrasında da iradesinin arkasında duracak bir irade kararlılığı göstermelidir.”

HDP’nin geniş bir ittifakla adaylar çıkarması gerektiğini dile getiren Demirtaş, “Partimiz HDP ciddiyetle seçim hazırlıklarını yürütüyor. En geniş ittifak ve en demokratik yöntemlerle, gerçekten de halkın arzu ettiği adaylar çıkarmayı başarırsak çok yüksek oylarla seçimi kazanacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.

‘ADAYLARI O YERELİN HALKI BELİRLEMELİ’

Adayları o bölgede yaşayanların belirlemesi gerektiğini söyleyen Demirtaş, “Bu anlamda özellikle Kürt partilerle ittifak çerçevesinde farklı siyasi geleneklerden bu kriterlere uygun adaylar ve özellikle muhafazakar tabanımızın temsiliyetini sağlayacak adaylarımızın da mutlaka en güçlü şekilde listelerde yer alması gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

‘HÜKÜMETİN ABD'YE EFELENMELERİNİN BOŞ VE KOF OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI’

Türkiye’de yargılanan ABD’li rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakılmasını değerlendiren Demirtaş,

“ABD ve Türkiye arasında gelinen aşamada yeni bir uzlaşma zeminine doğru gidildiği görülüyor. ABD özellikle bölgesel düzeyde Türkiye’den beklentilerini daha ciddi şekilde kabul ettirme avantajını yakalamış gibi görünüyor. Yani hükümetin ABD’ye efelenmelerinin boş ve kof olduğu ortaya çıkmış oldu. Önümüzdeki dönemde ABD özellikle Suriye’de Türkiye’ye kendi tezlerini daha fazla dayatacak gibi görünüyor. Brunson meselesi sadece bunun küçük bir işaretiydi.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Taş ocağına karşı kazandıkları zaferi şenlikle kutladılar

SONRAKİ HABER

Hasankeyf Koordinasyonundan "Mücadele ve Yıkım Ekseninde Hasankeyf" paneli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa