29 Ekim 2018 08:00
Son Güncellenme Tarihi: 29 Ekim 2018 10:48

Brezilya'da ırkçı Jair Bolsonaro yeni devlet başkanı oldu

Brezilya'daki seçimler sonunda oyların yüzde 55'ini alan ırkçı aday Jair Bolsonaro devlet başkanı seçildi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Brezilya’da devlet başkanlığına Sosyal Liberal Partinin (PSL) adayı ırkçı Jair Bolsonaro seçildi.

Brezilya’da 7 Ekim’de yapılan devlet başkanlığı için yapılan seçimlerin ilk turu sonunda adaylar yüzde 50 oy oranına ulaşamayınca ilk iki sırada yer alan Sosyal Liberal Partinin adayı Jair Bolsonaro ve İşçi Partisinin (PT) adayı Fernando Haddad ikinci tura kalmıştı. İkinci tur sonunda ise ırkçı açıklamalarıyla gündemde olan Bolsonaro, yüzde 55 oy alarak Brezilya'nın yeni devlet başkanı oldu.

‘BREZİLYA’NIN TRUMP’I BOLSONARO

Avrupa basını tarafından “Brezilya’nın Trump”ı olarak da adlandırılan Bolsonaro, uzun yıllardır Brezilya’da genel olarak sola karşı yürütülen geniş kapsamlı bir kampanyanın sonucu olarak güç kazandı. 20 yıl boyunca işbasında olan ve 30 binden fazla insanı katleden cunta rejimini açıktan savunan, hatta yapılanları az bulduğunu söyleyen Bolsonaro’ya karşı bir tek savcı dahi harekete geçip soruşturma açmadı.

“Seçildiğimde İşçi Parti’sinin taraftarlarını, politik karşıtlarımı temizleyeceğim” diyen Bolsonaro, Brezilya’da her yıl binlerce kişinin silahlı çeteler tarafından öldürülmesine rağmen bireysel silahlanmayı kolaylaştıracağını vadediyordu.

GÜÇLÜ RAKİPLER GÖREVDEN ALINDI, HAPSE ATILDI

2016 yılından itibaren iktidardaki İşçi Partili Devlet Başkanı ve eski gerilla Dilma Rousseff, yargı eliyle gerçekleştirilen bir darbeyle görevden alındı. Rousseff’den önceki devlet başkanı Luiz Lula de Silva ise yolsuzluğa karıştığı gerekçesiyle hapse atıldı ve devlet başkanlığına bir kez daha aday olmasına izin verilmedi. Anketler Lula’nın aday olması durumunda, Bolsonaro’un seçimleri kazanmasının mümkün olmadığını gösteriyordu.

Hal böyle olunca da PT zorunlu olarak Lula’nın devlet başkan yardımcılığına getirmeyi düşündüğü São Paulo Belediye Başkanı Haddad ile seçimlere katıldı. Haddad, yaklaşık yüzde 29'luk bir oranla seçimin ilk turunda ikinci sırada yer almıştı.

TRUMP’TAN HEMEN TEBRİK 

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, ABD Başkanı Donald Trump ve Bolsonaro arasında gerçekleşen 
telefon görüşmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Trump’ın, Bolsonaro’yu seçim zaferi için tebrik ettiğini belirten Sanders, “İki lider de ABD ve 
Brezilya halkının yaşamlarını geliştirmek için yan yana çalışacaklarına dair güçlü bir taahhütte bulundular” ifadelerini kullandı. 

DIŞİŞLERİ'NDEN BREZİLYA MESAJI

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti ile Brezilya Federatif Cumhuriyeti arasında diplomatik ilişkiler kurulmasının 160’ıncı yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, “Türkiye Brezilya ile ikili ilişkilerini geliştirmeye ve var olan dostluk bağlarını diyalog ve işbirliği yoluyla güçlendirmeye kararlıdır” ifadelerine yer verdi.

Brezilya’da Pazar günü yapılan genel seçimleri faşistlikle suçlanan ırkçı parti “Sosyal Liberal Parti” ve onun lideri Jair Bolsonaro kazanmıştı. Bu gelişmeye rağmen yayımlanan mesajda, Türkiye ve Brezilya arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin stratejik işbirliği ruhuyla uyumlu şekilde arttığı vurgulandı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çanakkale'de ‘Kriz ve toplumsal hayata etkileri’ paneli düzenlendi

SONRAKİ HABER

Evimiz yanıyor!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...