28 Ekim 2018 17:40

Kocaelili yurttaşlar, ekonomik krizi tartıştı

Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği, Sendika Uzmanı Onur Bakır'ın katılımıyla ekonomik kriz konulu panel düzenledi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği'nın etkinliği kapsamında Derince'nin Yenikent Mahallesi'nde ekonomik krizi ve çıkış yollarını konuşmak için bir araya gelen yurttaşlar, Sendika Uzmanı Onur Bakır'ın sunumunu dinledi, sorular sordu.

Yenikent Tanyıldız Düğün Salonu'nda gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği yöneticisi Gözde Meydan, yan yana gelme vurgusu yaptı. Kriz zamanı ilk olarak kadınların kapının önüne konulduğu hatırlatan Meydan, "Yan yana olmak, mücadele etmekten başka çaremiz yok. Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği olarak krizin faturasını kabul etmediğimizi deklare ettiğimiz, taleplerimizi sıraladığımız bir imza kampanyası başlattık, bunu birlikte sürdürmek isteriz" dedi.

'EVET, TÜRKİYE'DE BİR EKONOMİK KRİZ VAR'

Etkinliğe 'Kriz var mı, yok mu?' sorusuyla başlayan Sendika Uzmanı Onur Bakır, "Alım gücümüzün eksildiğini hepimiz görüyoruz, enflasyon almış başını gidiyor, konkordato ilanları her geçen gün artıyor… Aslında yaşadığımız her şey bir ekonomik krize işaret ediyor. Evet, Türkiye'de bir ekonomik kriz var" diye konuştu.

'YEP'İN ÖZÜ BİZİM OLMAYAN BORCU BİZİM ÜZERİMİZE YIKMAK'

Açıklanan Yeni Ekonomik Program'a değinen Bakır, programın özünden şöyle bahsetti:

"Yeni ekonomik programı açıkladılar. İşçi ve sendika kelimeleri bir kez dahi geçmiyor ama firma ve şirket kelimeleri yani patronlar tam 13 kez ifade ediliyor. Bu program krizi çözmez. Özeleştiri sunmayan, topu iç ve dış mihraklara bağlayan bir program bu. Programın özü bizim yapmadığımız, patronların yaptığı borcu bizim üzerimize yıkmak."

'GÖSTERMELİK ZABITA TEFTİŞLERİ YALAN'

Enflasyonla mücadele tartışmalarına da değinen Bakır, "Enflasyonla topyekün mücadele dediler, tamam da bulaşık makinesi deterjanı yüzde kırk atmış, yüzde on inse ne olur? Bu sistemde fiyatı piyasa belirler, göstermelik zabıta teftişlerinin hepsi yalan. Devlet marketlerdeki fiyatlara müdahale edemez. Ancak gidip kilosunu, içinde ne var ne yok onu kontrol edebilirler" dedi. "Yıl sonuna kadar yüzde on indirim yapacaklarına, fiyatları dondursunlar" diyen Bakır, alternatifler üzerine de konuştu.

'GÜZEL GÜNLER MÜCADELEYLE GELECEK'

Güzel günlerin mücadele ile geleceğini vurgulayan Bakır, alternatif talepleri şöyle sıraladı:

"Alternatif üretemez miyiz? Bence üretiriz. Emeğin ekonomi programını istiyoruz, emekten ve halktan yana politikalar gerekli. Kamu hizmetleri ücretsiz ve nitelikli hale getirilsin. 'Enflasyon ve zamlara hayır' demeliyiz. İşten atmalar yasaklansın demeliyiz. İşçi hakları güvenceye alınsın, işsizlik fonundan tüm işsizler yararlansın. Ve en önemlisi sendikal haklar güvenceye alınsın"

Tek çıkar yolun mücadele olduğunu ifade eden Bakır, "Taleplerimiz için tek çıkar yolumuz bir araya gelmektir, anca öyle krizden çıkarız. Bu ülkenin güzel ve güneşli günleri işçilerin ve emekçilerin mücadelesi ile gelecek" diye konuştu. (Kocaeli/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Mücadelemiz her koşul altında sürüyor'

SONRAKİ HABER

HDP binası önünde ateş açan saldırgan "çevreyi rahatsız etmek"ten tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...