28 Ekim 2018 15:28

'Kars'ta gözaltına alınanlar aileleri barıştırmaktan suçlanıyor'

HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, Kars'ta gözaltına alınan siyasetçilerin kavgalı aileleri barıştırmaktan suçlandığını söyledi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Kent yaşanan gözaltılar nedeniyle Kars’a gelen HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, gözaltındaki siyasetçilerin kavgalı aileleri barıştırmaktan suçlandıklarını söyledi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Milletvekili Şafak Özanlı, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Kars İl Eş Başkanı Cengiz Anlı, HDP Kars İl Eş Başkanı Ekrem Savcı, HDP Kars eski İl Eş Başkanı Cengiz Topbaşlı ve HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen’in danışmanı Hayati Mehmetoğlu dört gündür gözaltında tutuluyor. Dosyaya gizlilik konulurken, gözaltına alınanların Salı günü ifadelerinin alınacağı belirtildi. 

Siyasetçilerin gözaltına alınmasının ardından kente gelen HDP Grup Başkanvekili ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, MA’ya değerlendirme yaptı. Bilgen, “Bu gözaltılar hiçbir hukuki gerekçeye dayanmayan tasfiye amaçlı girişimlerdir. Avukatlarımız gözaltına nedenlerine ilişkin yaptıkları tüm girişimlerde bilgi alamadılar ama Kars yerel basınına tüm bilgiler verilmiş. İddia edilen suç aileler arasındaki barış çalışmalarıdır. Ailelerin barışına partinin dahil olmasını kriminalize etme girişimidir. Bu ülkede, bu topraklarda tarihi sorumluluktur barışı tesis etmek. Türkiye’de bunun hukuki bir altyapısı da kuruldu. Adliyelerdeki dosyaları hafifletmek için özel yetki belgeleri ve kurslar veriliyor. Kavgalı insanları barıştırmak ve bir diyalog yolu aramak suç olmamalıdır. Bir partinin eşbaşkanlarını, yöneticilerini bu nedenle gözaltına almanın kabul edilebilir yanı yoktur” diye konuştu. 

Bu gözaltıların bir sindirme ve yeni bir algı oluşturma girişimi olduğunu ifade eden Bilgen, “Bu arkadaşlarımız eğer haklarında ciddi bir iddia varsa ifadeye çağrıldıklarında giden arkadaşlarımızdır. Arkadaşlarımız hakkında başka dosyalar var ve yargı süreçleri devam ediyor. Dolayısıyla da böyle ev basarak gözaltına almak, sonra da gözaltı gerekçesini yerel medyayla paylaşıp buradan bir korku yaymaya çalışmak tamamen bir siyasi amacı taşıyor” dedi.  (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

2 askerin donarak ölmesine Dersim'deki siyasilerden tepki geldi

SONRAKİ HABER

Gebze'de Evrensel ile dayanışma etkinliği düzenlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa