28 Ekim 2018 16:07

CHP’li Kılıç, TEDAŞ Kreş ve Anaokulu'ndaki skandalları Meclis'e taşıdı

Ankara’daki TEDAŞ Kreş ve Anaokulu'nda bir şahsın, resmi görevli olmamasına rağmen eğitim ve sosyal faaliyet planlaması Meclis gündemine taşındı.

Fotoğraf: Tedaş İntra Web

Paylaş

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Ankara’daki, Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) tarafından işletilen TEDAŞ Kreş ve Anaokulu'nda Hatice Özipek adlı şahsın, kadrolu resmi eleman olmamasına karşın eğitim ve sosyal faaliyetler planyıp uygulamasını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu. Kılıç, Özipek’in kurumla olan bağlantısının açıklanmasını isteyerek “Buna göz yuman bürokratlar hakkında ilgili bakanlıklar nezdinde bir girişimde bulunulacak mıdır?” diye sordu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının ilgili kuruluşu TEDAŞ tarafından işletilen anaokulda eylül ayından itibaren geçrekleştirilen uygulamaların, velilerin tepkisini çektiğine değinen Kılıç, yazılı ve sözlü iddialara göre TEDAŞ’ın kadrolu resmi elemanı olmadığı gibi TEDAŞ İntra Web sitesindeki anaokulu personeli listesinde de adı geçmeyen Hatice Özipek’in okulda çeşitli uygulamalara imza attığını dile getirdi.

'ERKEK VE KIZLARIN BİRLİKTE OTURMASI UYGUN DEĞİL' DEDİ

İddialara göre Özipek, 23 Nisan gösterileri için sahneye çıkan çocukları “sirk hayvanına” benzeterek 23 Nisan gösterilerini yasakladı. Daha önce müfredatta yer alan 'modern danslar' dersi ise dersin öğretmeninin çok disiplinli olması ve çocukların zorlanması sebebiyle, velilerin öğretmenin değişmesi talebine karşın Özipek tarafından kaldırıldı. Özipek, değerler dersinde ise “erkek ile kızların birlikte oturmasının uygun olmadığını, ayakta su içmenin günah olduğunu” söyledi. Evlerinde veya başka evlerde ayakta su içilip içilmediğinin tespiti için çocuklara gizli görev verdi. Cuma günleri ise Özipek tarafından “Cuma kutlaması” adı altında çeşitli etkinlikler düzenlendi. Bu etkinliklerde çocuklara “günaydın” ve “merhaba” yerine “selamünaleyküm” denilerek selamlaşılması gerektiği söylendi.

'UYGULAMALARA KİM GÖZ YUMDU?'

Duruma tepki gösteren velilerin, çocuklarını emanet ettikleri Hatice Özipek’in kim olduğu ve daha önce neler yaptığı hakkında bilgi edinmek için CİMER’e başvurduğunu dile getiren CHP’li Kılıç, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a TEDAŞ Kreş ve Anaokulunda verilen eğitimden başta genel müdürlük, daire başkanlığı, kreş ve anaokulu yönetiminin mi yoksa hizmet alımı yapılan şirketin mi sorumlu olduğunu sordu.

Kılıç, kreş ve anaokulunda yapılan uygulamaların hangi esaslara dayandığının ve uygulamaları gerçekleştiren Hatice Özipek’in kurumla olan bağlantısının da açıklanmasını istedi.

Eylül ayından beri kurumdaki eğitim ve sosyal faaliyetleri planlayan Özipek’in herhangi bir ücret alıp almadığının, şayet alıyorsa miktarının açıklanmasını talep eden Kılıç, “Oyun çağındaki çocukların ve ailelerin psikolojilerini bozan, söylem ve eylemleriyle mütedeyyin aileleri dahi rahatsız eden, gerekçe soranlara 'Ben böyle uygun gördüm, böyle karar verdim' diye yanıt veren anlayış ve uygulamalar ile buna göz yuman bürokratlar hakkında ilgili bakanlıklar nezdinde bir girişimde bulunulacak mıdır?” diye sordu. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı Eğitim Programında ‘Piyasanın gereksinimleri’ var

SONRAKİ HABER

Birleşik Metal-İş üyesi işçiler MESS’in teklifine eylemle yanıt verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa