28 Ekim 2018 15:43

Temelli: Gelin çoğulcu, demokratik, laik bir cumhuriyet inşa edelim

Diyarbakır'da konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, 'Gelin çoğulcu, demokratik, laik bir cumhuriyeti hep birlikte inşa edelim' çağrısı yaptı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

"Ortadoğu Krizi ve Demokratik Ulus Çözümü" konulu konferans için Diyarbakır’da bulunan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, gündeme ilişkin basın toplantısı düzenledi. Demir Otel’de düzenlenen basın toplantısında Temelli “Türkiye’de demokratik siyaset mücadelesini yükseltebilirsek Ortadoğu’ya da barışçıl anlamda da bir çözüm getirebileceğiz” dedi. Temelli ayrıca “Gelin barış mücadelesine güç katalım” çağrısında bulunarak “Türkiye’nin hasretini çektiği barış, bizlerin mücadelesi ile, Türkiye halklarının, emekçilerin mücadelesi ile var olacak” dedi.   

‘SURİYE’DEKİ ÇÖZÜM TÜM ORTADOĞU İÇİN ÖNEMLİ’

Ortadoğu’nun krizinin Ortadoğu ile sınırlı olmadığını söyleyen Temelli, “Küresel, siyasi bir kriz ve bu krizin odağında bugün Suriye var. Suriye meselesine dair ortaya koyabileceğimiz çözümle, hem Suriye’ye hem Ortadoğu’ya hem de ülkemize barış ve demokrasi konusunda önemli gelişmeler sağlayacaktır. Bugün burada konferansımızdaki tartışmalar bu anlamıyla büyük önem taşıyor” dedi.

“Yarın 29 Ekim, Cumhuriyetin 95’inci yıl dönümü. 95 yıllık tarihe baktığımızda Cumhuriyetin demokratikleşememesi sorunu Türkiye’nin birinci sorunu. Demokratik bir Cumhuriyeti hâlâ var edememişiz” diyen Temelli, Cumhuriyeti var etmenin de ötesinde Türkiye’nin gelmiş olduğu noktaya bakıldığına, demokratik kurumların tasfiye edildiğini, giderek otoriterleşen bir rejime doğru Türkiye’nin sürüklendiğini söyledi.

‘DÖRTLÜ ZİRVEDE SURİYE HALKLARININ İRADESİ YOK SAYILMIŞTIR’

Dün İstanbul’da gerçekleşen dörtlü zirveye dair Ortadoğu’ya yönelik çözümler konusunda iktidarın hala çarpık bir anlayışla konuya yaklaştığını söyleyen Temelli “Suriye savaşının başladığı günden bugüne, Suriye’de çözümün ancak Suriye halklarının iradesi ile var olabileceğine vurgu yaptık. Oysa karşımıza sürekli olarak Suriye halklarının iradesini yok sayan bir anlayış çıktı. Barışçıl çözümler istiyorsak bu sürecin içinde Suriye halkları olmalıdır. Suriye halklarının IŞİD’e karşı mücadele vermiş iradesi orada olmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKİYE HALKLARINA ÇAĞRI

Önceki gün, Pervin Buldan’ın açıklamasına cevap veren Ömer Çelik’in söylemlerini hatırlatan Temelli, hükümet adına, bir kez daha barışı dışlayan, savaşı Türkiye halklarına dayatan bir açıklama yapıldığını söyledi. İktidarın ömrünü, barışa dair atılacak tüm adımların önünü tıkayarak uzatmaya çalıştığını belirten Temelli, “Daha önce de vurguladık bir kez daha vurguluyoruz; Türkiye’de kalıcı barışın demokratik bir yaşamın hayata geçmesi için Türkiye toplumunda barıştan yana olanlar yan yana gelmelidir” dedi.

Çözüm sürecinin ve onun muhatabı olan Öcalan’la görüşmenin ne kadar kritik olduğunun bir kez daha ortaya çıktığını ifade eden Temelli, “Çağrımız Türkiye halklarınadır, toplumsal muhalefetedir; gelin barış mücadelesine güç katalım, yan yana durarak çoğulcu, demokratik, laik bir cumhuriyeti hep birlikte inşa edelim” çağrısında bulundu. (Diyarbakır/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şahintepe halkının Kanal İstanbul kaygısı

SONRAKİ HABER

Derneklere, üyelerini mülki amirlere bildirme zorunluluğu geliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa