28 Ekim 2018 15:38

CHP: Cumhuriyet kutlamalarının merkezi inşaat olmaz

Cumhuriyetin 95. yıldönümü yarın tüm yurtta kutlanacak. İlk kez hükümet Cumhuriyetin kuruluş kutlamasını Ankara dışında yapacak.

CHP Milletvekili Gülizar Biçer Karaca | Fotoğraf: Utku Zırığ

Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Cumhuriyetin kuruluş yıldönümünün Başkent Ankara’da kutlamak yerine, İstanbul’da üçüncü havalimanın açılışıyla kutlanmasına tepki gösterdi. Biçer Karaca, “Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının merkezi inşaat olamaz” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Cumhuriyetin ilanın 95. yılı nedeniyle mesaj yayımladı. “Cumhuriyetin emanetçileriyiz” diyen Biçer Karaca şunları ifade etti: “Her türlü saldırıya, yıpratmaya, yok etme adımına karşı dimdik ayaktayız, mücadele edeceğimizi her fırsatta dile getiriyoruz. Cumhuriyet rejiminden rahatsızlıklarını gizleyemeyenlerin halkımızın sınırlarını zorlamak, yeni bir gelecek inşa etmeye teşebbüs etmek, devlet gelenek ve işleyişini yok saymak gafletine düştüğü bugünlerde, haklı itirazımızı yüksek sesle haykırıyoruz.”

İŞÇİ HAKLARI İHLALLERİ...

Cumhuriyetin kuruluş yıldönümünün Başkent Ankara’da kutlamak yerine, İstanbul’da adını dahi koyamadıkları yeni havalimanı açılışıyla kutlama yapılmasını tepki gösteren Biçer Karaca şunları kaydetti: “Kendi varlıklarını, varoluşlarını borçlu oldukları Cumhuriyeti yok sayma gafletidir. Anadolu’nun topyekün kurtuluş mücadelesi verdiği, İstanbul’u düşmana teslim eden Osmanlı yöneticilerinin ise işgalcilerle işbirliği yaptığı, kaçarak ülkeyi terk etmek zorunda kaldığı ve bağımsız bir devletin temellerinin Anadolu’da atıldığı unutulmamalıdır.

Atatürk’ün stratejik önemi itibariyle, Anadolu’nun merkezindeki Ankara’yı başkent yapması, bizleri bugünlere taşıyan çok önemli bir hamledir. Ankara’nın Cumhuriyetin ilan edildiği yer olması sadece jeopolitik değil tarihsel açıdan da göz önünde bulundurulmalıdır. Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonunun Cumhuriyet tarihinde ilk kez Ankara’da değil İstanbul’da yapılacak olmasının gerekçesi, yeni havalimanı açılışı olamaz. Ankara, devletin ve kutlamaların merkezidir ve devletin sürekliliği açısından öyle olmaya devam etmelidir.

Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının merkezi inşaat olamaz. AKP Genel Başkanı’nın heveslerinin, boş hayallerinin, ülkeyi beton ve inşaata teslim eden çaresizliğinin dışavurumu olan yeni havalimanı; isim tartışmaları, işçi hakları ihlalleri, doğaya verdiği zarar, kamuya mal edilen maliyet ve borç yükü ile anılacaktır. Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının coşkusunu fırsatçılığa çevirmekten utanmayan yöneticiler ise tarih sayfalarında bu zavallı girişimleriyle yerini alacaktır.” Biçer Karaca, Cumhuriyete sahip çıkmaya devam edeceklerini de belirtti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan'dan AKP'lilere MHP talimatı: Sert söylemler kullanmayın

SONRAKİ HABER

TÜSAD: KOAH ülkemizde ciddi bir tehditken termik santrallare ek süre verilmemeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa