TGDP Musa Kurt ve Bahar Kurt’un serbest bırakılmasını istedi

TGDP Musa Kurt ve Bahar Kurt’un serbest bırakılmasını istedi

İBRAHİM Çuhadar’ın cenazesi için Adli Tıp Kurumu önünde beklerken gözaltına alınan 21 kişiden 8’i tutuklandı. Terörle Mücadele Yasası (TMY) gereğince tutuklananlar arasında gazetecilik görevini yaparken gözaltına alınan Yürüyüş dergisi muhabiri Musa Kurt ve Tavır Yayınları sahibi Bahar Kurt da bulunuyor

İBRAHİM Çuhadar’ın cenazesi için Adli Tıp Kurumu önünde beklerken gözaltına alınan 21 kişiden 8’i tutuklandı. Terörle Mücadele Yasası (TMY) gereğince tutuklananlar arasında gazetecilik görevini yaparken gözaltına alınan Yürüyüş dergisi muhabiri Musa Kurt ve Tavır Yayınları sahibi Bahar Kurt da bulunuyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu (TGDP), genelde toplumsal muhalefet güçlerine, özelde gazetecilere yönelik gerçekleşen tutuklamaların yine “Terör örgütü üyesi olmak” gerekçesi altında yapıldığına dikkat çekti.

Yaşamını yitiren bir insanın, insani bir görev olarak cenazesini almak için Adli Tıp Kurumu önünde beklemenin, gazetecilik görevini yerine getirmek için orada bulunmanın, TMY gereğince örgüt üyesi olmakla özdeşleştirildiğini hatırlatan TGDP, “tek başına bu örnek bile TMY’nin ne denli keyfi, absürd bir yasal düzenleme olduğunu gösteriyor. Toplumsal muhalefet güçlerinin TMY’yi toplumla mücadele yasası adını vermesini doğrulayan bir uygulamayla daha yüz yüzeyiz” ifadelerini kullandı.  Başta Yürüyüş dergisi muhabiri Musa Kurt ve Tavır Yayınları sahibi Bahar Kurt olmak üzere temel insan haklarına aykırı olarak 8 kişinin tutuklanmasını protesto ettiğini belirten TGDP, tutuklananların derhal serbest bırakılmasını istedi. (MEDYA SERVİSİ)

www.evrensel.net