28 Ekim 2018 07:53

Eski Katalan lider Puigdemont'tan yeni parti

Katalonya'nın bağımsızlık girişiminin birinci yıldönümünde eski Katalan lider Puigdemont liderliğinde yeni bir parti kurulduğu açıklandı.

Fotoğraf: Chatham House/Wikimedia Commons (CC-BY 2.0)

Paylaş

Katalonya'nın bağımsızlık girişiminin başarısızlığa uğramasının üzerinden bir yıl geçti. Girişimin birinci yılında sürgündeki eski Katalan lider Carles Puigdemont'un yeni bir parti kurduğu açıklandı.

Partinin isminin "The Call" (Çağrı) olduğu belirtildi. Yeni parti için hazırlanan tanıtım filminde, "Biz bir rüyadan değil, gerçeklikten; Katalonya Cumhuriyeti'nden söz ediyoruz" denildi.

Öte yandan Katalonya'nın yeni lideri Quim Torra bağımsızlık girişiminin birinci yıldönümü vesilesiyle halka seslendi. Torra konuşmasında, "Tarihi günden bu yana geçen bir yıl dilediğimiz gibi olmadı. Ancak geriye dönüş gibi bir seçenek yok" ifadelerini kullandı. 

27 Ekim'de Katalonya Parlamentosu tek taraflı olarak bağımsızlık ilan etmiş, Mariano Rajoy liderliğindeki hükümet bölgesel yönetimi görevden almıştı. Bağımsızlık isteyen çok sayıda Katalan siyasetçi tutuklanırken, Katalonya lideri Carles Puigdemont ve bazı bakanlar yurt dışına kaçmıştı.

Bağımsızlık girişiminin birinci yılı nedeniyle Katalonya'nın çeşitli bölgelerinde gösteriler düzenlenmesi bekleniyor. (MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Arnavutköy'de tekstil geri dönüşüm fabrikası yandı

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku’ndu, biz döküldük: Kıyıya vuran gerçekler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...