Yargı

Yargı 'gereğini' yaptı!

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’e 8 yıl 9 ay hapis cezası verildi.İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını sert bir dille eleştiren BDP’li Tuncel,  Başbakan Erdoğan’ın ‘Yargıyla görüştük gereğini yapacaklar’ şeklindeki sözlerinden sonra bu kararın gelmesine dikkat &cce

İlyas Coşkun

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını sert bir dille eleştiren BDP’li Tuncel,  Başbakan Erdoğan’ın ‘Yargıyla görüştük gereğini yapacaklar’ şeklindeki sözlerinden sonra bu kararın gelmesine dikkat çekti.

TALİMATTAN SONRA BİTİRDİLER

Tuncel, “Bu davadan cezaevinde yattım. 5 yıldır bekletiyorlar. Başbakan Erdoğan’ın talimatından sonra bitirdiler. Siyasi bir karardır. Devlet düşman hukuku uyguluyor. Başbakan yargıya talimat verdik dedi yargı da gereğini yapmış. Kendi hukuki kurallarını bile zorlayarak karar aldılar” dedi.

‘MÜCADELEMİZ SÜRECEK’

Kararın, AKP Hükümetinin Kürt sorununa yaklaşımını yansıttığını belirten Tuncel, verilen cezanın Kürtlere yönelik bir uygulama olarak yorumlanması gerektiğini ifade etti.

Tuncel, “8 bini aşkın arkadaşımız zaten cezaevinde. Dışarıda olanlara da bu tür baskı uyguluyorlar. Bizim açımızdan mücadele sürecek. Skandal karar ile yetinmemişler bir de yurtdışı yasağı uyguluyorlar. Böyle rezil bir karardır” dedi.

‘BERAAT ETMEM GEREKİRDİ’

Tuncel, hukuk kurallarının uygulanması durumunda dahi beraat etmesi gereken bir davadan ceza aldığını belirterek, cezaevinden çıktıktan sonra bu davadan dolayı dokunulmazlık almadığını, yargılamanın sürdüğünü söyledi. Tuncel, kendisi hakkında verilen bu kararın ardından diğer BDP ve Blok vekillerine yönelik de böylesi sürecin başlatılabileceğine işaret etti. Tuncel kararla ilgili gerekli itirazlarda bulunacaklarını sözlerine ekledi. (İstanbul/EVRENSEL)


LEVENT TÜZEL: GAYRİ İNSANİ VE ADALETSİZ

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Yürütme Kurulu Üyesi ve İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel, Sebahat Tuncel’e verilen bu cezayı, “Erdoğan’ın sözlerinin tezahürü” olarak yorumladı.

Tüzel şöyle konuştu: “İktidarın kontrolündeki yargı, tamamen siyasi bir karar vermiştir. Gayri insani ve adaletsizdir. Tuncel barış, eşitlik, kardeşlik mücadelesinin en ön safında yer alan bir arkadaşımızdır. Kendisini seçen yurttaşların istek ve beklentileri doğrultusunda çalışıyor. Verilen ceza halkın vekillerine, blok vekillerine siyasi saldırının daha da artacağının göstergesidir.”

‘TUNCEL’E SAHİP ÇIKACAĞIZ’

Bu sabah yapılan KCK operasyonuna da atıf yapan Tüzel, “Sadece askeri alanda değil, demokratik mevzilerde mücadele edenlere yönelik de operasyonlar sürüyor” dedi. Vekillere yönelik bu tür adımlar karşısında halkın sessiz kalmayacağını belirten Tüzel, “Barış isteyen bütün güçler, Tuncel’e sahip çıkacaklardır. Bu cezaya karşı çıkmak, halkın siyaset yapma hakkına da sahip çıkmak demektir” açıklamasında bulundu.

Yapılması gerekenler noktasında ise Tüzel, ilk olarak halkı kışkırtan, rahatsız eden bu tür kararlardan vazgeçilmesi gerektiğini belirtti. Tüzel, “Yapılması gereken açık; savaştan, antidemokratik uygulamalardan ve yargı kararlarından vazgeçilmelidir” dedi.


YARGI ‘GEREĞİNİ’ YAPTI

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan da Sebahat Tuncel’e verilen cezaya tepki gösterdi. Gürkan, şunları söyledi: “Uzun bir süredir halkta yargının bağımsızlığına yönelik kimi kaygılar vardı. Son tutuklama ve gözaltılar ve Başbakan Erdoğan’ın yargıya yönelik son sözleri de bu güvensizliği besledi. Tuncel’e verilen cezayı ilk duyduğumda, Başbakanın deyimiyle ‘yargının gerekeni yaptığı’ şeklinde kanaat oluştu. Bu mahkeme kararı gösteriyor ki, bir dizi BDP’li vekilin dokunulmazlıklarının kaldırılması söz konusu olabilir.”

‘ELLER TETİKTEN ÇEKİLMELİ’

Son gelişmelerle birlikte gerginleşen durumu düzeltmek için bir dizi adım atılmalı. * Hızla sağlıklı bir tartışma zeminine gelinmeli. Ancak her gün asker, polis ve PKK’li cenazeleri gelirken bu ortam oluşmaz. * Savaş politikalarından vazgeçilmeli. * Gelen her cenaze halklarda duygu kırıklıklarını artırıyor. Eller tetikten çekilmeli. * Hükümet sağduyu çağrılarını dikkate almalı.


ALPER TAŞ: BU YOLDAN DÖNÜLMELİ

Tuncel’e verilen bu cezayla ilgili görüştüğümüz ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, Başbakan Erdoğan’ın sözleriyle yeni bir sürecin başladığını ve bu süreçte BDP’li vekillere dokunulacağının anlaşıldığını kaydetti. Taş, “Tuncel’e verilen ceza, süreçten bağımsız değil” dedi.

ÇÖZÜM İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Geçtiğimiz günlerde ÖDP üyeleri ile birlikte Çağlayan Adliyesine gelerek, Başbakan Erdoğan’ın yargıya müdahale şeklinde değerlendirilen sözleri nedeniyle suç duyurusunda bulunan Taş, “Bu yoldan dönülmeli. Aynı yanlışta bir daha ısrar etmek akıllılık değil” dedi.

Devletin bu yaklaşımının 90’lı yıllarda denendiğini belirten Taş, yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı: *Diyalog ve müzakere için adımlar atılmalı. Bunun için de önce çatışmasızlık iklimi sağlanmalı. * Devlet, askeri ve siyasi operasyonlara, PKK ise askeri eylemlerine son vermeli. * KCK tutukluları serbest bırakılmalı, PKK ise elindeki tutsakların evlerine dönmelerine izin vermeli. * Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılmalı. Bu olumlu adımlar atıldıktan sonra sorunun demokratik çözümü için gayret gösterilmelidir.”


DOSYA YARGITAY’A GÖNDERİLECEK

Yargı sürecini gazetemize değerlendiren Avukat Kamil Tekin Sürek, sürecin ne kadar uzayacağı veya kısalacağının, “siyasi atmosfere” bağlı olduğunu vurguladı.

Tuncel hakkında verilen bu karar, önce Yargıtay’a gidecek. Eğer Yargıtay kararı onaylar ve ceza kesinleşirse dosya, Tuncel’in dokunulmazlığının kaldırılması için TBMM’ye gönderilecek. Meclis dosyayı hemen Genel Kurula gündemine alıp milletvekillerine oylatabilir veya dosyayı bekletebilir.

Ancak Başbakan Erdoğan’ın BDP’li vekillerin dokunulmazlıklarıyla ilgili olarak, “Yargıya gerekenleri söyledik. Yargı da gerekeni yapıyor. Biz de parlamentoda gerekeni yapacağız” şeklindeki açıklaması, dosyanın Meclise gelmesi durumunda gündeme alınacağını akıllara getiriyor.


NE OLDU?

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’e İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “örgüt üyesi” olduğu gerekçesiyle 8 yıl 9 ay hapis cezası verildi. Mahkeme, Tuncel’e yurt dışına çıkış yasağı da getirdi. Tuncel, söz konusu dava kapsamında yargılanırken tutuklu bulunduğu Gebze Cezaevi’nden 2007 genel seçimlerinde milletvekili seçilmiş ve tahliye edilmişti.

www.evrensel.net