27 Ekim 2018 16:09

‘İstanbul ve Ankara’yı kazanarak yeniden moral bulacağız’

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel: Her şey İstanbul ve Ankara’yı yerel seçimlerde kaybederek başladı. Buraları kazanarak, yeniden moral bulacağız'

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel (Fotoğraf: Evrensel)

Paylaş

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ve İzmir Milletvekili Tacettin Bayır ile birlikte İzmir Ekonomi Üniversitesi Lider Hukukçular Platformunu Mecliste kabul etti.

Özel, yerel seçimlere ilişkin olarak, “Her şey İstanbul ve Ankara’yı yerel seçimlerde kaybederek başladı. O günden bugüne onlar kazanmaya, biz kaybetmeye devam ediyoruz. İstanbul ve Ankara’yı kazanarak, yeniden moral bulacağız” dedi.

Hukuk fakültesi öğrencilerinin rejim değişikliği, yaklaşan yerel seçimler ve mevcut kabineye ilişkin sorularını yanıtlayan Özel, yeni rejime ilişkin “Dünya siyaset tarihi açısından 250 yıl geriye gitmiş durumdayız. Montesquieu, yasama, yürütme ve yargı erklerinin üçünün birbirini bağımsızca denetlemesi gerektiğini, devletlerin ancak böyle gelişebileceğini söylemişti. AKP iktidarının Türkiye’ye dayattığı meselenin özü şu: Montesquieu’nün tespit ettiği şekilde gücü dağıtmazsan ve kullananların birbirini denetlediği bir sistem yaratmazsan, uzun süre yönetmeyi beceremezsin ve ülke iyiye gitmez” dedi.

TÜRKİYE’DE ÇOK ŞEY DEĞİŞECEK

Yerel seçimlere ilişkin olarak ise, “Her şey İstanbul ve Ankara’yı yerel seçimlerde kaybederek başladı. O günden bugüne onlar kazanmaya, biz kaybetmeye devam ediyoruz. İstanbul ve Ankara’yı kazanarak, yeniden moral bulacağız. Yerel seçimi kazandığımız noktada Türkiye’de çok şey değişecek. Yerellerdeki güçle, geneldeki iktidarı dengeleyen bir kurguyu bundan sonra hep beraber yaşayacağız” dedi.

24 Haziran sonrası başlayan yeni sistemin ilk kabinesine ilişkin bir soruyu yanıtlayan Özel, darbe girişimi ile yeni hükümet üyelerinin ilişkisine dikkat çekti.

Özel, “Darbeye kalkışan darbecilerin başındaki Mehmet Dişli’nin kardeşi Şaban Dişli, Adalet ve Kalkınma Partisi’nde uzun süre üst düzey görevlerde durdu, şimdi Hollanda’ya büyükelçi oldu. Darbede hayatını kaybedenlerden İlhan Varank’ın kardeşi Mustafa Varank bakan oldu. Ama Bakanlar Kurulu’nda bir kişi daha var. Bekir Pakdemirli, onun kardeşi de Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nin rektörüydü, FETÖ’den tutuklandı. Mustafa Varank ile Bekir Pakdemirli arasında kan var. Birinin ağabeyi darbe yapmış, öbürünün kardeşi öldürülmüş” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Suriye sınırına askeri sevkiyat yapıldı

SONRAKİ HABER

9 People Acquitted and Osman Kavala Discharged in Gezi Trial

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...