27 Ekim 2018 15:52

Suriye'de El Kaide'nin elinde rehin kalan Japon gazeteciye eleştiri

Suriye'de El Kaide tarafından rehin alınan Japon gazeteci Jumpei Yasuda, ülkesine döndükten sonra yoğun eleştirilere maruz kaldı.

Fotopraf: AA

Paylaş

Suriye’de 3 yıl önce El Kaide tarafından rehin alınan Japon gazeteci Jumpei Yasuda, ülkesine döndükten sonra yoğun eleştirilere maruz kaldı.

Çoğu internet üzerinden yöneltilen eleştirilerde, Japon gazetecinin ‘Suriye’de militanların kontrolündeki bölgeye giderek kendisini riske attığı’, ve daha önce de 2004 yılında Irak’ta rehin alınmış olmasına vurgu yapılarak, "sorumsuzca davrandığı" suçlamaları ağır basıyor.

Suriye’deki militanlar tarafından 40 aydan fazla bir süre rehin kalan Yasuda, rehin alınmasına neden olmakla eleştirilen "sorumsuzca" davranışları nedeniyle "Japon olmamakla" da itham edildi. Yasuda’ya iki kez rehin alınmış olması nedeniyle "Profesyonel rehine" diyenler bile oldu. Twitter’daki bir kullanıcı Yasuda’nın esareti nedeniyle Japon halkının endişelendiğini vurgulayarak, “Toplumu rahatsız ediyor. O bir halk düşmanı” dedi.

Sputnik’in haberine göre, yoğun eleştiriler gölgesinde eşiyle birlikte yaptığı ilk açıklamada gazeteci, Japon halkından özür dileyerek şu ifadeleri kullandı: “Bu şekilde bir soruna ve endişeye neden olduğum için özür dilerim. Fakat sayenizde, güvenli bir şekilde eve ulaşabildim.”

Esarette olduğu döneme dair de açıklamalarda bulunan Yasuda, aylarca 1.5 metre yüksekliğinde ve bir metre genişliğinde bir hücrede tutulduğunu söyledi. Japon NHK televizyonuna konuşan Yasuda, rehin tutulduğu 3 yılı psikolojik cehennem olarak nitelendirdi. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gıda-İş: Asgari ücret en düşük memur maaşı seviyesine yükseltilsin

SONRAKİ HABER

Avukat Özlem Yılmaz: “Evlilik” adı altında tecavüzün üstü örtülemez

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...