27 Ekim 2018 15:47
Son Güncellenme Tarihi: 27 Ekim 2018 17:56

Pervin Buldan: Çözüm sürecine geri dönülmeli

'Ortadoğu Krizi ve Demokratik Ulus Çözümü' konferasında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan 'Müzakere süreci bir kez daha başlamalı' dedi.

Fotoğraf: HDP Basın Bülteni

Paylaş

Diyarbakır’da düzenlenen “Ortadoğu Krizi ve Demokratik Ulus Çözümü” konulu konferans dün başladı.

Konferansın ana gündem maddesi, Ortadoğu krizi, hegemonik güçlerin bölgeye ilişkin politikaları ve Kürtlerin yaşadığı sorunlar. Konferansın açılış konuşmasını yapan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, aynı gün Rusya, Almanya, Fransa ve Türkiye’nin İstanbul’da gerçekleştireceği dörtlü zirveye dikkat çekti.

Diyarbakır’da yaptıkları konferansın ardından Suriye ve Ortadoğu’daki gelişmelere ilişkin bakış açılarını kamuoyu ile paylaşacaklarını belirten Buldan, “Ortadoğu insanlığın ve medeniyetlerin beşiğidir. Halkların, inançların, kimlik ve kültürlerin merkezidir. Bu nedenle bu coğrafya tarih boyunca savaşların, halkları tekleştirme politikalarının merkezi haline dönüştürülmeye çalışılmıştır” dedi.

ÇÖZÜM VURGUSU

Buldan konuşmasında çözüm ve çatışmasızlık sürecine de değindi. Çözüm sürecinin hem Türkiye’de hem de Ortadoğu’da yeni bir dönemin kapısını aralayacak bir süreç olduğunu belirten Buldan, “Barış ve çözüm sürecini diğer süreçlerden farklı kılan şey, meselenin bir Misak-ı Milli meselesi olarak değil, sınırları aşan, aynı zamanda bir bölgesel çözüm meselesi olarak ele alınmasıdır.

Çözüm sürecini hep birlikte takip ettik, bunun içerisinde yer aldık, Çözüm süreci ile birlikte Türkiye’nin geldiği noktanın Türkiye’nin geleceği açısından ne kadar önemli olduğunu gördük. Bu süreç barışın da önünü açıyordu ve bu süreç ilerleseydi egemen güçlerin bölgeye yığılması da imkânsız hale gelecekti ve müzakere süreci bir kez daha başlamalı, Sayın Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılmalı ve bu sürece dahil edilmelidir” diyerek, çözüm çağrısında bulundu.

Buldan’ın konuşmasının ardından konferans basına kapalı devam  edildi. İki gün sürecek olan konferansın ardından sonuç bildirgesi açıklanacağı belirtildi.

AKP SÖZCÜSÜ: MÜZAKEREDEN BAHSEDENLERİN DİLİ, TERÖR ÖRGÜTÜ DİLİDİR

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla çatışmaların sonlandırılması ve müzakerelerin yeniden başlatılması çağrısına yanıt verdi. Çelik’in açıklamaları şöyle:

“Terör örgütü adına faaliyet yürüten siyasi odaklar, çeşitli vesilelerle 'müzakere süreci başlamalı' diye bir propagandaya başlıyor. Terör örgütlerine karşı verilecek tek cevap, gösterilecek tek duruş, ‘terörle tavizsiz mücadele’dir. Terörle kararlı ve tavizsiz mücadelemiz karşısında 'müzakere'den bahsedenlerin dili, terör örgütü dilidir. Meşruiyeti yoktur. Bu dil milletimizin her bir ferdine karşı silah çekmiş terör örgütleriyle iç içe olanların dilidir. Milletimize silah çeken terör örgütlerinin siyasi gölgesi olanların terör örgütü adına siyasi dil üretmeleri ve propaganda yapmaları, terörün milletimize ve insanlığa karşı işlediği suçların destekçisi olmalarından başka anlam taşımaz.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Sülfürik asit ile altın arama anayasaya aykırı’

SONRAKİ HABER

Hafik'te Alevi inanç merkezlerine mermer ocağı tehdidi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa