26 Ekim 2018 09:08

ABD'den Hizbullah'a yönelik yeni yaptırım yasası

ABD Başkanı Donald Trump, Lübnan'da 241 ABD askerinin öldürülmesinin 35'inci yılında Hizbullah'a yeni yaptırımlar içeren yasa açıkladı.

Fotoğraf: Beyaz Saray

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump, 1983 yılında Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta yüzlerce ABD askerinin öldürülmesinin 35'inci yılı nedeniyle düzenlenen programda, Hizbullah'a yönelik yeni yaptırımlar getirildiğini açıkladı.

241 ABD askerinin öldürülmesinin 35'inci yılı dolayısıyla gerçekleştirilen programda konuşan Trump, Hizbullah'ı hedef alan ‘Hizbullah'ın Uluslararası Finansmanını Engelleme Yasası Değişikliği’ adıyla yeni bir yasa imzaladığını duyurdu.

Trump, Lübnan'daki ABD askerlerine yönelik saldırıya ilişkin, ‘Iwo Jima'dan sonra bir gün içinde en fazla ABD askerinin öldürüldüğü olaydı’ ifadesini kullandı.

Beyaz Saray'dan konuya ilişkin yapılan açıklamada ise Trump yönetiminin İran ve Hizbullah'a yönelik getirdiği yaptırımlara değinildi.

Trump'ın imzaladığı yasanın Hizbullah'ı uluslararası alanda yalnızlaştırmayı hedeflediği belirtilen açıklamada, bu yaptırımların Hizbullah'a destek sağlayan yabancı kişi, kuruluş ve hükümetleri de hedef alacağı belirtildi. (Washington/AA)

ÖNCEKİ HABER

Sinop'ta nükleer santral için kesilen ağaç sayısı 650 bini aştı

SONRAKİ HABER

Tel Abyad'da ve Hakkari'de 2 asker hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa