25 Ekim 2018 20:42

Eğitim kesintisine tepki: Eğitimin yükü halkın sırtına yükleniyor

Eğitim Sen MEB bütçesinden kesinti yapılmasına tepki gösterdi. 

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Eğitim Sen, Meclise sunulan Merkezi Yönetim Bütçesi'nde Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) ayrılan bütçeyi değerlendirdi. Eğitim Sen, “2019 Milli Eğitim Bakanlığı Bütçesi Analizi” başlığında yayınladığı raporda, MEB'in bütçesinin eğitimdeki mevcut hedefleri gerçekleştirmeye yönelik olmadığına dikkat çekerek eğitim bütçesinden kesintiye gidilmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti. Yayınlanan raporda, devlet okullarında bile paralı eğitimin yaygınlaştığı ifade edilirken, alınan paraya göre okulların hatta sınıfların bile kendi içnde ayrıştığına yer verildi.

MEB'e ayrılan bütçenin rakamsal olarak artmakla beraber oransal olarak azaldığına dikkat çeken Eğitim Sen, "2018'de MEB'e ayrılan pay yüzde 12,13 iken, 2019’da bu rakam yüzde 11,84’e gerilediğini" ifade etti. MEB bütçesinin milli gelire oranında da bir gerileme yaşandığını belirten raporda 2018'de yüzde 2,69 olan MEB bütçesi/milli gelir oranının 2019'da yüzde 2,56'ya gerilediği belirtildi. "Eğitim harcamalarının esas yükü, eğitimi adım adım ticarileştirme ve kamu kaynaklarının özel okullara aktarılmasının da etkisiyle büyük ölçüde halkın sırtına yıkıldı" denilen raporda, AKP hükümetleri döneminde eğitim bütçesinin milli gelire oranının OECD ortalaması olan yüzde 6’nın çok altında olduğu tespitine yer verildi. 

'2019 BÜTÇESİYLE MEVCUT HEDEFLERE ULAŞILAMAZ'

MEB bütçesinin yüzde 83'ünün personel için yapılan harcamalar için kullanıldığına işarte eden raporda "2018 yılı itibariyle Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden eğitim yatırımlarına ayrılan pay sadece ve sadece yüzde 8,36 iken, 2019 yılında 2018’e göre neredeyse yarı yarıya azalarak yüzde 4,88’e gerilemiştir" denildi.  Ayrıca hükümetin eğitim alanındaki okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirilmesi ve bütün okullarda tam gün eğitime geçilmesi gibi hedeflerine de ulaşamadığının ifade edildiği raporda 2019 bütçesinin de bu hedeflere ulaşmak için yetersiz olduğunun altı çizildi.

'PİYASACI BÜTÇE ANLAYIŞI ACİLEN DEĞİŞSİN'

Eğitim Sen, eğitimden beklenen amaçların gerçekleşmesi için  öğretmen açıklarının kadrolu istihdam ile kapatılması, eğitimin niteliğinin yükseltilmesi, okul-derslik açıkları sorununun çözülmesi, fiziki alt yapı ve donanım eksikliklerinin giderilmesi ve diğer sorunlar için mevcut piyasacı bütçe anlayışının acilen değişmesi gerektiğini belirtti. Devlet okullarındaki paralı eğitim uygulamalarının yaygınlaşmasının devlet okullarının ve hatta devlet okulları içerisinde sınıfların da varolan toplumsal eşitsizlikler doğrultusunda ayrıştırılmasına neden olduğuna değinilen raporda "Ekonomik kriz gerekçesiyle eğitimden tasarruf yapılması ve eğitim bütçesinde kısıntıya gidilmesi kabul edilemez." denildi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

NATO’dan Rusya’ya karşı gövde gösterisi

SONRAKİ HABER

Kadınlardan eylem: Eda Çakar'ı ölüme götüren yaşadığı şiddetti!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa